Световната здравна организация (СЗО) съобщи вчера, че регистрираните случаи на треската денга в световен мащаб са се увеличили десетократно през последните 20 години, като климатичните промени и все по-широкото разпространение на комарите, пренасящи вируса, са отчасти виновни за предаването на вируса, който продължава да е разпространен предимно в Северна и Южна Америка, предаде БТА, позовавайки се на Асошиейтед прес.
СЗО съобщи, че регистрираните случаи са нараснали до рекордните 5,2 милиона през 2019 г., в сравнение с 500 000 през 2000 г., в 129 държави по света - данни, които вероятно занижават действителния брой на жертвите.
През януари СЗО предупреди, че треската денга представлява пандемична заплаха и е най-бързо разпространяващото се заболяване, пренасяно от комари, в света. Въпреки че съществуват ваксини и специално отглеждани комари, съдържащи бактерия, наречена Wolbachia, за борба с денга, няма специфични лечения за вируса, когато някой се зарази.
Тази година са регистрирани повече от 5 милиона случая и над 5000 смъртни случая, свързани с денга, съобщи СЗО. Промените в разпространението на комарите, които разпространяват денга, заедно с по-големите валежи, влажност и горещина, свързани с изменението на климата, са фактори за увеличаването на броя на заболелите.
Своя роля са изиграли и по-слабите здравни системи и лошото наблюдение.
Тази година денга обхвана цялото западно полукълбо. Тя не е установена в Европа, въпреки че от 2010 г. насам в южната част на континента се появиха някои случаи на местно разпространение.
Региони, включително Северна и Южна Америка, Карибския басейн и Бангладеш, съобщават за рекорден брой случаи през 2023 г.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts