Комарите, които пренасят вируси като денга и чикунгуня, се преместиха в нови части на Европа, увеличавайки риска от заболяване, предупреждават водещи експерти, цитирани от Би Би Си.
Лаймска болест: Как да процедираме, ако ни ухапе кърлеж?
Докладът на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) проследява разпространението на различни видове комари, които могат да пренасят и предават редица различни вируси на хората.
Те предполагат, че тази година комарът Aedes albopictus (известен като носител на денга и чикунгуня) се е „установил“ в 13 страни в Европа, което означава, че е развил самоподдържаща се популация, която се възпроизвежда много бързо.
Вие сте магнит за комари? Изследване посочва защо някои хора привличат насекомите
Най-честите симптоми на вируса чикунгуня са висока температура и болки в ставите, заедно с главоболие, мускулни болки и обриви.
Възрастните хора и хората с отслабена имунна система са изложени на по-висок риск от форма на заболяването, което засяга мозъка и може да бъде фатално.
Насекоми биороботи ще могат да спасяват оцелели от земетресения
Междувременно миналата година Aedes aegypti, който може да разпространява болести като жълта треска, се установи в Кипър и учените предупреждават, че може да продължи да се разпространява в други страни.
Андреа Амон, директор на ECDC, заяви: „През последните години сме свидетели на географско разпространение на инвазивни видове комари в незасегнати преди това райони в ЕС/ЕИП."
ЕС планира повече помощ за намаляващите популации на пчели
Европейските учени казват, че по-честите горещи вълни и наводнения, както и по-дългите, по-топли лета, са създали по-благоприятни условия за насекомите.
Те призовават за по-добри мерки за контрол и защита срещу комарите. Без тях е вероятно повече заболявания и смъртни случаи от болести, пренасяни от комари.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Д-р Красимир Шукерски от УМБАЛ „Свети Георги“: Как технологиите, социалните мрежи и физическата активност влияят върху здравето на мозъка
- Години след падането на Берлинската стена: Накъде ще поеме Европа?
- Полезни ли са фрешовете?
- Д-р Петя Баликова: Основното ни оръжие срещу рак на гърдата и рак на яйчниците са профилактичните прегледи