Ново изследване установи, че миризливите подмишници могат да превърнат някои хора в магнит за комари.

Според учените това очевидно е причината някои хора да са толкова измъчвани от тези досадни твари, докато други се измъкват безпроблемно.

Според британската информационна служба SWNS, цитирани от FOX, досадните насекоми са привлечени от телесната миризма, известна още като пот, и комарите могат да ни открият от 350 метра разстояние, щом я усетят.

С дрон унищожават комарите в Бургас

Новите открития се основават на африканския малариен комар Anopheles gambiae, който е бил пуснат на свобода в открито пространство за тестване в Замбия.

Вие сте магнит за комари? Изследване посочва защо някои хора привличат насекомите

"Това е най-голямата система за оценка на обонятелните предпочитания за който и да е комар в света.", казва водещият автор на изследването, д-р Диего Хиралдо, невролог.

Екипът от университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор, Мериленд, е пускал по 200 гладни комара всяка нощ и са използвали инфрачервени камери за движение, за да наблюдава колко често те кацат върху равномерно разположени подложки, нагрети до 35ºС - имитиращи човешката кожа, се казва в доклада.

Ароматите на шестима доброволци, спящи в околните палатки за един човек, бяха нанасяни върху подложките в продължение на шест последователни нощи.

СЗО: Недостигът на здравни работници е голям проблем в световен мащаб

Това беше добър знак, че те са готови да хапят.

Но по-нататъшните тестове показаха, че роякът от 200 екземпляра също е бил придирчив. Ароматите на шестима доброволци са били нанасяни върху подложките в шест последователни нощи.

Това е дало възможност на изследователите да записват предпочитанията на комарите и да събират нощни проби от въздуха в палатките, за да сравнят компонентите на телесната миризма във въздуха.

Главният автор д-р Конър Макмемън, специалист по векторна биология, заяви: "Тези комари обикновено ловуват хора в часовете преди и след полунощ".

"Те следват ароматни следи и конвективни течения, излъчвани от хората, и обикновено влизат в домовете и хапят между около 22:00 и 2:00 ч."

Вие сте магнит за комари? Изследване посочва защо някои хора привличат насекомите

Един от доброволците е миришел различно

Макмемън добавя: "Искахме да оценим обонятелните предпочитания на комарите през пиковия период на активност, когато те са навън и са активни - и също така да оценим миризмата от спящи хора през същия времеви прозорец."

Нощ след нощ някои хора са били по-привлекателни за комарите от други, установява проучването.

Един доброволец, който имал поразително различна миризма, привличал много малко комари, отбелязва проучването.

Проучването идентифицира и 40 химически вещества, които всички хора са излъчвали - макар и в различна степен.

Драстично намалява популацията на комари в Русе

"Вероятно става въпрос за специфична за съотношението смес, която те следват... Все още не знаем какъв точно аспект на кожните секрети, микробните метаболити или дихателните емисии наистина определя това, но се надяваме, че ще успеем да разберем това през следващите години", казва водещият съавтор д-р Стефани Ранкин-Търнър, аналитичен химик:

Изследването показва "колко ефикасни са тези комари като търсачи на хранителни ресурси".

"Хората, които са били по-привлекателни за комарите, постоянно са излъчвали повече карбоксилни киселини, произведени от кожните микроби", се казва в проучването.

За разлика от тях, човекът, който е бил най-малко привлекателен за комарите, е отделял по-малко киселини, но три пъти повече евкалиптол - растително съединение.

Предстоят първите пръскания срещу кърлежи и комари

То се съдържа в маслата, билките и подправките, а повишените му нива може да са свързани с начина на хранене.

Изследователите са били изненадани от това колко ефективно комарите могат да откриват и избират между потенциалните човешки ястия на огромно пространство, отбелязва SWNS.

Изследването е публикувано в списание Current Biology. 

То може да доведе до разработването на по-ефективни репеленти и капани, отбелязва SWNS.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм