„Когато петте държави с ядрено оръжие бяха постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН си мислехме, че ядреното оръжие има възпиращ ефект. Но сега виждаме, че възпиращият ефект лесно може да заменен с рекетиращ ефект. И ние нямаме реакция на това като институции и общество, които смятаме, че сме демократични“. Така бившият военен министър Николай Свинаров разчете поведението на България и останалите източноевропейски държави по време на срещата на върха на ООН.
В предаването „Без Претенции“ по Дарик той заяви, че западните санкции по-скоро са помогнали на Русия да се обедини с други държави като Китай и Индия например, вместо да ги спре за войната в Украйна.
Вместо санкции, той предложи вариант да бъдат реформирани някои процеси в ООН и ЕС например като институции, където ако една държава е против дадено решение, то не се взима:
„Украйна има нужда от допълнителна подкрепа по линия на ЕС. Да се направи ясна оценка на санкциите, има ли нужда от нови? Но мояна оценка не само не помогнаха на Украйна, а помогнаха на Русия да се обедини с други държави“, каза той.
Той подчерта и нуждата от преструктуриране на международното политическо пространство и дипломацията.
„Въпросът е за натиска по линия на ядреното оръжие. Ако Русия нямаше ядрено оръжие, аз съм абсолютно сигурен, че от преди 10 години Украйна щеше да е член на НАТО. Сигурно звучи грубо за тесните специалисти, но аз имам такова усещане“, обясни Свинаров.
Относно ситуацията у нас, Свинаров подчерта, че съществува раздвояване на политиката, което не показва сериозно отношение.
Той напомни за пропагандата в полза на Русия:
„Знаем, че в България имаме политически сили, тъврдим, че са малцинство, но е въпрос на пропаганда. Едва ли не страната да се върне към Варшавския договор. При тази раздвоеност в политиката не могат да се вземат правилните решения“, заключи Свинаров.
Чуйте подробности в прикачените файлове.