Френският президент Еманюел Макрон използва първата си голяма изява, след преизбирането му в началото на седмицата, за да предприеме нов тласък на европейската политика. В Европейския парламент в Страсбург държавният глава на Франция предложи на Европа да създаде „нова политическа общност“, която би могла да включва страни като Великобритания,Турция, дори Украйна, надяваща се на присъединяване към Европейския съюз, пише Der Tagesspiegel.
Макрон предлага създаване на нова „европейска политическа общност“
Дори на срещата си с германския канцлер Макрон повтори опасенията си относно бързото влизане на Украйна в ЕС, като за него се застъпиха Полша и някои балтийски страни. Ще минат "няколко години, десетилетия", преди Украйна да достигне стандартите на ЕС, каза Макрон.
Шолц намери предложението на Макрон „ЗА МНОГО ИНТЕРЕСНО“
Гостът от Париж обяви още, че ще обсъди предложението си „светлина за членство в ЕС“ заедно с Шолц с украинския президент Владимир Зеленски. Германският канцлер определи „новата политическа общност“ в Европа, предложена от Макрон, като „много интересна“.
ЕК решава през юни за кандидатурата на Украйна за членство в ЕС
Но това не променя факта, че Зеленски може да види "светлина за членство в ЕС" като студен душ за страната си. Украинският държавен глава каза в ежедневната си видео реч в понеделник вечер, че страната му вече е изпратила втората половина на отговорите на въпросника в Брюксел, въз основа на които Европейската комисия ще трябва да оцени готовността на Украйна за присъединяване.
Първата част на въпросника за кандидатстване за украинско членство в ЕС бе свързана с икономически и политически въпроси, а втората част с приемането на правото на ЕС от правителството в Киев.
Зеленски: Украйна може да стане кандидат на ЕС в рамките на седмици
Според председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, властите в Брюксел искат да преценят през следващия месец дали Украйна може да получи статут на кандидат - първата стъпка към дългия път за членството в ЕС.
Експертите изразиха съмнения за бързо членство на Киев в ЕС. Преди всичко, широко разпространената корупция в страната се смята за пречка, така че трябва да минат поне десет години, преди Украйна да може да се присъедини към общността.
Урсула фон дер Лайен посети масов гроб в Буча (снимки)
Полша иска Киев да се присъедини възможно най-скоро
Дебатът, стартиран от Макрон в Страсбург и Берлин за „нова политическа общност“ в Европа, трябва да покаже през следващите седмици и месеци накъде върви европейското политическо пътуване на Украйна. Възможно е страни като Полша да се противопоставят на това да се даде на Украйна „утешителна награда“ вместо членство в ЕС. От друга страна, Франция, Германия, Холандия, Белгия, Италия и скандинавските страни твърдят, че съкратената процедура за Киев не е възможна. В случая с Украйна също присъединяването трябва да следва обичайните разпоредби.
Концепцията на Макрон се основава на идеята за свързване на възможно най-много страни на европейския континент към общността, като по този начин да се предотврати, наред с други неща, засиленото геополитическо влияние от страна на Русия и Китай.
Украйна е попълнила въпросника за присъединяването към ЕС
В понеделник вечерта в Берлин Макрон изрично посочи Босна и Херцеговина като възможен кандидат „ за членство в ЕС“. Страната подаде молба в Брюксел през 2016 г. Докато Сараево е далеч от присъединяването, има опасения, че руският президент Владимир Путин скоро може да разшири влияние си в балканската държава.
Грузия и Молдова също се вземат под внимание в концепцията на Макрон
На този фон Грузия и Молдова също могат да бъдат кандидати за новата политическа общност на Макрон в Европа. Държавният глава също така посочи в речта си държави, които се занимават с въпросите за присъединяването "от десетилетия" - препратка към Турция, която започна преговори за влизане в ЕС през 2005 г. При управлението на Реджеп Тайип Ердоган страната се отдалечи от тях, вместо да се приближи.
Зеленски поиска от Фон дер Лайен 7 млрд. долара на месец
„Светлина за членство в ЕС“ за Киев би имала предимство, за да може на Путин да му бъде спестено допълнително унижение след войната в Украйна.
Както и да е: след като Европейската комисия представи доклада си за готовността на Киев за членство през юни, държавните и правителствени ръководители на ЕС са изправени пред вълнуващ дебат за бъдещето на Украйна.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм