Имотите у нас ще продължават да поскъпват. Възможно е до приемането на еврото в България да се стигне до ново увеличение на цените от поне 30 на сто. Това прогнозира пред „Дарик“ управителят на инвестиционна компания „UNIHOME.BG” Таньо Танев. По думите му, ако има маржове то те биха били основно при новопостроените жилища от среден клас.

Има скок в наемите с 20 % заради бежанците

„Моята прогноза е, че повишаването на цените ще продължи, но искрено се надявам да не се случи. При луксозните имоти едва ли ще бъде много, защото пазарът за тях е ограничен. Ако има ново повишение то ще бъде при имотите от среден клас. Що се касае до панелните жилища  - за мен е странно покачването на цените в тези сгради. Това са много стари сгради, които макар и санирани си остават стари. Това е като да напудриш една дама на 80 години и да очакваш да изглежда на 20. За съжаление това няма как да се случи. В строителството си има стандарти и гаранции“, каза Танев.

Според него, интересът към панелните жилища остава сравнително устойчив заради битуващото схващане, че клиентите плащат за точно толкова колкото получават. Това обаче е по-скоро мит, отколкото изгодна сделка, предвид това, че купуваме имот в амортизирана вече сграда.

„Единствената причина да се купува панелно жилище днес според мен е, че хората си мислят, че там „квадратите са по-реални“. Не, не са! Когато са ги строили не е имало такъв тип ценообразуване каквото имаме днес по закон, не са слагани толкова общи части и др неща. Аз не бих си купил панелно жилище на цена равна на тази за апартамент в нова сграда“, коментира Таньо Танев.

Днешните цени – защо са такива?

Свободните за строителство парцели в Бургас са почти изчерпани. Строителните фирми се ориентират към периферията на града, като дори някои индустриални зони започват да се превръщат в жилищни. Прогнозите са, че градът ще продължи да се разраства, но с по-бавни темпове в посока кварталите „Банево“ и „Ветрен“.

„Цените на парцелите станаха двойни, а обезщетенията, които собствениците искат – станаха безумно високи. Друг фактор за повишаването на цените е издаването на строителното разрешение от общината, което също е по две към днешна дата. Цената на желязото достигна от 1.10 лева до 2,50 лева без ДДС, повишение има при цените на изолационните материали. Себестойността на квадратен метър в Бургас е повишена поне с 40% за последната една година. Знаете, че строителният сектор дава работа на много хора. С повишаването на цените е съвсем естествено, работниците, заети в този бранш, да искат и вдигане на заплатите си“, каза още предприемачът.

Търсенето на имоти не е спирало

България все още е страна, в която банковите трезори, съхраняват огромни количества спестявания. В този момент хората натрупаха определени средства на фона на отрицателни лихвени стойности.  

„Това неимоверно оказва влияние върху търсенето на имоти, като средство за сигурна инвестиция. Фактор е и това, че много банки предлагат ипотечни кредити срещу доста добри условия“, допълни управителят на „UNIHOME.BG”.

Предлагат почти двойно увеличение на цените на общинските жилища в София

По думите му, сериозен проблем пред строителите у нас все още е и тромавата администрация. Според Танев, в най-добрия случай на една строителна фирма ѝ е необходима поне година, за да получи всички необходими документи за строеж.

Целият разговор с Таньо Танев, чуйте в звуковия файл:

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, SpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

Следвайте ни и в Инстаграм