Пловдив излиза от грипната епидемия. На този етап не са необходими повече мерки и всички те отпадат, ситуацията в областта е под контрол. Това заяви областният управител Илия Зюмбилев след заседанието на щаба относно грипната епидемия. "След анализ на данните, които се правят ежедневно и след като миналата седмица учениците минаха в извънкласна форма, се наблюдава снижаване на заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания. Най-голям спад има при учениците", заяви директорът на РЗИ - Пловдив д-р Сийка Димчева. Това означава, че след ваканцията, дадена от кмета до сряда, децата трябва да се върнат в класните стаи на 8 февруари. Повторен пик и увеличаване на заболеваемостта засега не се очаква, при наличие на други обстоятелства - ще има ново заседание на Щаба, допълниха от РЗИ.

Служител на ГДБОП е арестуван за шпионаж в полза на Русия. Това потвърди в Пловдив главният секретар на МВР Живко Коцев. "Акцията е факт. Това е резултат на съвместни действия на ДАНС, Вътрешна сигурност и прокуратурата", заяви Коцев. Задържаният служител на МВР е бил наблюдаван и контролиран в продължение на месеци. Засега е задържан само един служител, но не е изключено да има и още арестувани. Коцев бе в Пловдив за годишния отчет - анализ на Областната дирекция на МВР. Той даде добра оценка на местното ръководство и отбеляза, че престъпността в региона е спаднала с 3%, а с 6 пункта се е повишила разкриваемостта на криминалните прояви. Расте броят на катастрофите в региона – убитите са по-малко, но ранените повече – сочи годишната статистика. Завишение има и в ръста на престъпленията с домашно насилие. "Колегите трябва да наблегнат повече на контрола съвместно с вички институции", допълни Живко Коцев.

Министерството на културата публикува за обсъждане проект на нов статут на Националната награда “Христо Г. Данов”. Срокът на обсъждането е 1 месец. Бележки и становища по проекта следва да бъдат изпратени на мейлите на министерството: l.savkova@mc.government.bg, b.lozanova@mc.government.bg. Националната награда „Христо Г. Данов” е учредена през 1999 г. и се присъжда ежегодно по случай 24 май за принос в българската книжовна култура. На конкурсен принцип се определят и връчват награди в осем категории. Министърът на културата връчва и една Голяма награда за цялостен принос в националната книжовна култура. Обявяването на наградите се извършва на тържествена церемония в Пловдив, която се провежда ежегодно в къщата-музей „Христо Г.Данов“, а поименният състав на журито се обявява при връчването на наградата. Промените в проекта касаят въвеждане на Раздел, отнасящ се до регламентиране на Голямата награда за цялостен принос, като е предложена промяна в категориите на конкурса, както и в условията за участие и други.

Мащабна реновация на сценичното пространство на Концертна зала в Пловдив ще се проведе тази година. Сградата вече е в ремонт. Предвижда се тя да разполага с нова оркестрина и четири подвижни сценични платформи. Напълно обновени ще бъдат гримьорните, репетиционните и другите помещения. Вентилационната система и акустичните елементи също ще бъдат изцяло нови. Седящите места в залата ще бъдат пренаредени и ще се увеличат до 698. Паркетът в залата ще бъде запазен, както и каменните облицовки по стените. Във фоайето ще бъде поставена нова настилки от гранит, а стълбите ще бъдат оборудвани със стъклени парапети. На фасадата ще бъде поставена голяма видео стена с възможност за излъчване на представления и концерти. Горните етажи ще бъдат преобразени в балкони, отворени към площада. Стойността на реновацията е 10 милиона лева без ДДС, като до една година се очаква залата да бъде изцяло готова. Инспекция на ремонтните дейности направиха преди дни министърът на културата Кръстю Кръстев, кметът на Пловдив Костадин Димитров, директорът на Държавна опера Пловдив маестро Диан Чобанов и зам.-кметът по култура Пламен Панов.

Регионалният исторически музей “Стою Шишков” в Смолян ще се сдобие с ново осветление. Това ще стане факт благодарение на проект, одобрен за финансиране от Министерството на културата. Идеята е музеят да засили своята привлекателност за разностранната си публика. Голям интерес сред посетителите предизвикват не само постоянната експозиция, а и временните изложби и инициативите, свързани с различни празници и чествания. За нов модерен музеен показ на топ експонатите в музея е необходимо именно специализирано осветление, което да отговаря на съвременните изисквания, с цел по-качественото им представяне. Проектът ще помогне за изявата на културното наследство като уникален ресурс, който е фактор за изразяване на идентичността ни като народ, история и традиции.

Девет души са задържани при спецакция на полицията в Пазарджишко през уикенда. Установени са общо 18 престъпления. По време на засилените проверки са засечени и 10 издирвани по различни поводи лица. Проверени са над 1400 души и повече от 1000 моторни превозни средства. Инспекции е имало и в търговски обекти, питейни и увеселителни заведения, заложни къщи. За нарушения на Закона за движение по пътищата са издадени 50 акта и 197 фиша.

20 мъже с различни професии от Пловдив, София и Бургас пътуват всяка година до Атон, за да помагат на малкото останали монаси в Зографския манастир. За живота на монашеското братство днес, за мисията на новите българи и за опазването на светата обител на Атон, e новият документален филм „Харизани“, който ще бъде представен тази вечер в Пловдив. Слави Славов е един от очевидците по създаване на филма, чиито автор е Николай Николов. Казва, че да дариш от личното си време и труд за вярата, е усещане, което не може да се опише – трябва да се преживее. А как монасите в  Зографския манастир "Свети Георги" на Атон "виждат" всичко, което се случва днес по света - гледайте във филма „Харизани" - от 18:30 ч. в кино „Екоплекс“ в Пловдив. Още информация може да прочетете в сайта ни darik.bg

Информации на Лалка Златанова, Тина Соколова, Адриан Кулев, Искра Койчева и Петър Тодоров