
Снимка на три еврейски момичета, бягащи от Нацистка Германия, се превръща в емблематичен образ, който се появява в музеи, изложби и публикации. Тя е направена на лондонската гара "Ливърпул стрийт", но повече от 80 години самоличността на момичетата е загадка.
Днес знаем, че трите момиченца са Рут, Инге Адамец и Хана Коен.
Инге не си спомня, че снимката е направена, и в продължение на десетилетия дори не знае за нейното съществуване. Петгодишното тогава момиче е избягало от дома си в Бреслау, Германия, който вече се нарича Вроцлав и се намира в Полша. Тя бяхга заедно с 10-годишната си сестра Рут.
Майка им и по-малката им сестра са останали и са били убити в концентрационния лагер Аушвиц.
Роджър Уотърс се появи на сцената като нацист (снимки)
Едва когато е на възраст за пенсия, Инге осъзнава, че тя и Рут, която умира през 2015 г., са завинаги обезсмъртени като икони на Холокоста и Kindertransport - термина, с който се нарича масовото евакуиране на еврейски деца от Нацистка Германия през 1939 г.
Почина сценаристът и писател Анжел Вагенщайн
Дълго време те са известни само като "трите малки момичета", но сега знаем, че това са Рут, Инге Адамец и Хана Коен.
Инге открива себе си на снимката в книгата "Никога повече" на историка Мартин Гилбърт. "Това беше голяма изненада", споделя тя.
"Той просто е сложил тази снимка в книгата "Три малки момичета", затова реших да му пиша и да му кажа, че съм все още жива. Хората казват, че приличам на Шърли Темпъл. Може би защото се усмихвам."
"Погледнете Рут, изглежда силно афектирана."
"Не знам кое е това трето момиче с куклата. Никога не съм знаела коя е тя", признава Инге.
Д-р Александър Оскар и Десислава Алексиева: Недопустима е продажбата на нацистка литература
Емблематичната снимка на трите момичета има по-дълбока история. Оказва се, че третото момиче е Хана Коен, тогава на 10 години, пристигнала в Обединеното кралство поради евакуацията на Kindertransport от Нацистка Германия през 1939 година. Въпреки че не помни момента на снимката, Хана пази живи спомени за пътуването и куклата.
Преди да почине, през 2018 г., документира своето преживяване в интервю за Лондонския университет. Едва повече от 80 години по-късно дъщерите ѝ Деби и Хелън Сингър се натъкват на аудио поредица на Би Би Си, която разкрива истината зад снимката. Изпълнени с вълнение, те споделят разкритието с Инге, която сега е на 89 години и живее в Южен Лондон. Така се се стига до сърдечна среща в Имперския военен музей.
Жаклин Вагенщайн и София Коен: Не сме си взели поуките от 20 век
Благодарение на задълбочени проучвания, е разкрита самоличността и на фотографа на снимката, мъж на име Джон Ф. Стивънсън от Глазгоу. Снимката, която първоначално се появява във вестници и изложби, постепенно получава признание.
Благодарение на усилията на дъщерите на Хана, имената и на трите момичета вече придружават снимката, което им дава отдавна заслуженото признание. Инге, Хана и Рут са увековечени завинаги на тази историческа снимка, която хвърля светлина върху техните истории и почита живота им.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- На 10-ти март: За ролята на цар Борис ІІІ и Светия Синод на българската православна църква в спасяването на евреите
- Желязков: Спасяването на българските евреи е еманация на човечността и хуманизма
- Кюстендил отбеляза 82 години от спасяването на българските евреи
- 27 януари е Международен възпоменателен ден на Холокоста