
Венци и цветя на признателност на паметника на Димитър Пешев, помогнал за спасяването от депортация на близо 50-те хиляди български евреи, поднесоха кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, заместник кметът Николай Дочев, областният управител инж. Александър Пандурски, заместник областният управител Георги Джоглев, Общински съвет Кюстендил, Организация на евреите в България „Шалом“, представители на политически партии, неправителствени организации, институции и граждани.
В тържественото слово бе посочено, че спасяването на българските евреи е смел акт на противопоставяне на германската политика по осъществяването на „окончателното решение“. То е резултат от взаимодействието на представители на държавни институции и обществени организации, отделни групи и личности. "Този синхрон в акцията определя трайния характер на отказа на България да изпрати своите евреи в лагерите на смъртта…“

"Девети март е знакова дата в българската държавна история. Дата, която преобръща историята на цивилизования свят. Дата, чрез която българският народ се утвърждава като пример за всички народи, защото поставя хуманизма и гражданското съзнание над антисемитизма, расизма и ксенофобията, над геноцида и жестокостта!" се посочва още в изявланието.
Тържествената програма продължи с шествие водено от Професионален духов оркестър Кюстендил до паметната плоча на Иван Момчилов, където бе отдадена почит и поднесени венци и цветя.
Още по темата
- Кабинетът ще разпродава държавни имоти, за да се строят детски градини
- Словото и вярата: България отбелязва 1160 години християнство и 1170 години писменост
- „Споразумението на „Възраждане“ с партията на Путин е национално предателство“, заяви Георги Киряков
- ПП-ДБ за първите 100 дни на кабинета: Управлението може да се резюмира като Пеевски и Борисов и две патерици