България все повече се отдалечава от еврозоната, а заради грешки на правителството инфлацията у нас ще достигне до 15 процента в следващите 3-4 месеца. Това прогнозира в предаването на Дарик „РеАктивно“ бившият финансов министър Симеон Дянков.

Той подчерта, че имаме най-високата инфлация от близо 25 години насам. По думите му поне 5% от сегашните й нива се дължат на грешни политики на правителството. Според Дянков в условия на висока инфлация данък добавена стойност не бива да се намалява, а напротив – да се вдига, за да се намали потреблението, защото именно то вдига инфлацията.

Бившият финансов министър Сиемон Дянков прогнозира, че за малката потребителска кошница инфлацията може дори да надвиши 15% в следващите няколко месеца.

„Това означава, че имаме най-високата инфлация от близо 25 години насам. Много е тревожна ситуацията и правителството трябва да се тревожи повече отколкото на този етап изглежда се тревожи“, коментира той в ефира на Дарик.

Актуализацията на бюджета ще повиши още инфлацията

По думите му войната в Украйна не е основната причина за нарастващата инфлация. „Тук според мен значителна вина има и българското правителство, защото ако погледнем във времето инфлацията стана двуцифрена в България преди войната да започне“, посочи Дянков.

Според Дянков поне 5% от сегашната инфлация се дължат на грешни политики на правителството. Една от грешките – мораториумът върху цените на тока и парното. „Всъщност се получи точно обратното – цените се запазиха на високи нива, а всъщност енергията падна от тогава“, обясни той.

Дянков е на мнение, че чрез актуализацията на бюджета ще се налее допълнително огън с още разходи.

„Едната възможност е в тази актуализация на бюджета правителството да е по-малко активно и да не слага пари в секторите, в които се знае, че добавената стойност няма да е много голяма“, каза бившият финансов министър.

По думите му в инфраструктурата определено трябва да се сложат средства, защото от там ще дойде по-голяма конкурентноспособност.

„Каквито и пари да се слагат сега във военна техника – разбираме, че е тежко в Европа, те всъщност ще увеличат инфлацията без да увеличат конкурентноспособността“, посочи той.

Нещо, което може да се направи, е да се мисли как повече хора да се привлекат на работа, смята Дянков. Според него, ако се намали данък добавена стойност, инфлацията ще се увеличи още повече.

„Може би, ако се мисли за работа и на част от тези украински семейства, това ще помогне на производителността в България, а оттам ще започнат да намаляват и цените“, смята бившият финансов министър.

По думите му инфлацията в България върви с по-бързи стъпки от тази в Европа. „За март в Германия примерно инфлацията е висока – около 7 на сто. В България обаче официалната инфлация е вече 11-11,5 процента“, каза той.

Политически и икономически причини ни отдалечават от еврото

Според Дянков поради политически и икономически причини България все повече се отдалечава от влизането в еврозоната.

„За еврозоната на нас ни трябва да сме в малък процент инфлация над средното за Европа, а ние не сме. Песимист към, че ще влезем в еврозоната по план януари 2024 година“, каза бившият финансов министър.

„Официално трябваше да влезем януари 2024 г., почти уверен съм, че това няма да стане – вече сме изпуснали този срок, не само това правителството, но и предишните две служебни правителства не направиха достатъчно за това. Така че аз вече не смятам, че в началото на 2024 г. България ще влезе в еврозоната", заяви Симеон Дянков.

По думите му освен, че инфлацията е доста по-висока отколкото е необходима, има доста закони, които трябва да се променят, а това не е сторено.

„Забавяме се сериозно, дали това е нарочно, защото част от тази коалиция не е убедена във влизането ни в еврозоната или просто е от неразбиране, това не мога да кажа“, коментира още той.

На въпрос Дянков призна, че не е бил търсен за поста управител на БНБ, но подчерта, че за този тип постове кандидатурите трябва да бъдат надпартийни. 

„Това е допълнителна причина поради която съм песимист, че ще влезем в еврозоната по план“, добави той.

„Говори се много, няма мислене преди говоренето и внезапно се намесват и лични казуси. А това трябва да е фигура, отдалечена от всички партии – в голяма част от страните по света за гуверньори не се предлагат партийни кандидати. Това беше голяма грешка на коалицията“, каза още бившият финансов министър.

Симеон Дянков се надява при нова процедура за гуверньор да се сменят критериите и да се заложи на надпартийни експерти.

Чуйте целия разговор със Симеон Дянков в предаването "РеАктивно".