Случващото се през последната седмица в Движението за права и свободи успя окончателно да разцепи партията на два фронта - Ахмед Доган или Делян Пеевски. След като преди половин година почетният председател на Движението обясни, че санкционираният по “Магнитски” Пеевски е “представител на новото поколение технократи в политиката, които имат вроден инстинкт за прагматично решаване на проблемите на хората”, днес войната е в разгара си и сякаш думите на Доган загубиха стойност най-вече за него.  

17 изключени депутати и двама напуснали е равносметката от днешния ден за емблематичната етническа партия. Единодушна подкрепа за почетния председател на ДПС беше оповестена под формата на декларации от организации на движението в страната. Всички те имат еднакъв текст и лозунг "ДПС без Пеевски”.

“Ние, членовете на ДПС …  заставаме непоколебимо до почетния председател д-р Ахмед Доган и неговите решения за оставка на описаните в призива му лица! В защита на неговата воля сме готови за всякакви последващи действия! Решението ни е: ДПС без Пеевски!”.

Такива декларации се разпространиха от Областните съвети на ДПС в Кърджали, Смолян, Бургас, Силистра, Габрово, Разград и Русе,  както и общинските структури - в Марица, Главиниц, Крушари и Тутракан. Младежката организация на партията също застана зад почетния председател.

На фона на напрежението в партията, посланикът на Република Турция Мехмет Саит Уянък посети знаковия град за Движението Кърджали. Оказа се, че визитата е планирана преди месец и няма общо със случващото се в партията.

“Няма да е удачно да правя коментари за случващото се в една българска политическа партия. Разбира се, нашето желание е да се сформира редовно и стабилно правителство. Сътрудничеството с България за нас е много важно“, каза дипломатът.

Уянък се срещна и с областния управител на Кърджали и областен лидер на ДПС – Ресми Мурад, който вече се обяви в подкрепа на Ахмед Доган.

Как се стигна до разцепление?

Напрежението между Доган и Пеевски се видя при гласуването на проектокабинета с мандата на ГЕРБ-СДС, когато Доган призова депутатите на Движението да не го подкрепят, а Пеевски -  да гласуват "за". 14 от народните представители изпълниха волята на Доган, а други 30 гласуваха за съставянето правителство на ГЕРБ-СДС. Малко по-късно още неколцина заявиха, че са против, но системата е отчела погрешно вотът им. Още тогава Пеевски заговори за напрежение между него и Доган. След това призова за единение. 

В сряда вечерта в разпространена до медиите позиция Доган настоя за оставката на Пеевски и още петима представители на ръководните органи на ДПС. В нея почетният председател заявава, че в “ДПС има опит за вътрешно - партиен преврат, за да се използва партийната власт за лични и групови интереси, и най-вече да се промени политическият профил на партията".

След поисканата оставка Пеевски бе категоричен, че "няма да се откаже и няма да предаде хората, които са му дали  доверието си! Не съм предател! Никой не може да спре новото начало!”, посочи Пеевски в позиция.

В четвъртък бяха изключени 17 народни представители от парламентарната група на ДПС и други двама напуснаха. Последва коментар от единия съпредседател на  партията Джевдет Чакъров, който посочи, че това изключване не е легитимно, не е съобразено с устава на ДПС и този акт е видно приет под натиск и страх. По думите му има заплахи срещу някои от депутатите на партията. Не закъсня отговор и от другия съпредседател на Движението Делян Пеевски. Той отбеляза, че не може да повярва какво прави почетният председател и  уточни -  “който дели партията си е за негова сметка”. Пеевски опреди изключването на 17-те народни представители като “самоизключване”. Направиха фракция ДПС 17, всичко което се случва не е в полза на никого, добави още той.