Докато швейцарските ледници се топят със застрашителни темпове, гласоподавателите отиват до урните за амбициозни планове за справяне с изменението на климата
Населението на Швейцария ще отиде до урните, за да гласува по законопроекта, който изисква страната да постигне "нулеви нетни емисии" до 2050 г., но според критиците този ангажимент ще доведе до повишаване на цените на електроенергията, пишат от SKY News.
В Швейцария се провежда референдум, на който ще се вземе решение относно законопроект за климата, целящ въвеждането на нови мерки за спасяване на топящите се ледници в страната.
Швейцарските гласоподаватели се отправят към урните след кампания на учени и природозащитници, в която се твърди, че емисиите на парникови газове в страната трябва да бъдат намалени.
Участниците в кампанията подкрепят правителствен план, който изисква Швейцария да постигне "нулеви нетни емисии" до 2050 г., след като първоначално предложиха още по-амбициозни мерки.
Те твърдят, че страната ще бъде силно засегната от глобалното затопляне и вече вижда последиците от повишаването на температурите, тъй като ледниците се топят с тревожни темпове.
Климатолози: Ако целите ни са да се защитим от „значителни вреди“, то те не са достатъчно добри
Планът предвижда и заделяне на повече от 3 млрд. швейцарски франка за подпомагане на компаниите и собствениците на жилища да се откажат от изкопаемите горива.
Въпреки това националистическата Швейцарска народна партия, която поиска народно гласуване по законопроекта, твърди, че предложените мерки ще доведат до повишаване на цените на електроенергията.
Прогнозите, сочат, че 88 % от участвалите в референдума са одобрили плановете за повишаване на данъка върху бизнеса в страната до 15 % в сравнение със сегашното ниво от 11 %.
Същевременно 55 % изглежда са подкрепили предложения закон за климата, въпреки че през 2021 г. той беше отхвърлен поради това, че е твърде скъп.
Миналата година швейцарските ледници преживяха рекордно топене - загубиха повече от 6% от обема си.
Може ли старите слънчеви панели да доведат до екологична катастрофа?
Това шокира учените, според които загуба от 2% някога е щяла да се счита за екстремна.
Матиас Хюс, глациолог от Швейцарския технологичен институт в Цюрих, публикува в социалните медии драматични снимки на оттеглящи се ледници и скални свлачища, за да подчертае промените, които се случват в Алпите.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- От Общината предлагат на пловдивчани безплатно събиране по домовете на стари електронни уреди
- "Капачки за бъдеще" във Враца на 19 септември
- „Изкуство за зелено бъдеще“ преобразява Братската могила и новия парк на мястото на бившата Гарнизонна фурна
- Четири инсталации тип Шишеяд ще събират бутилки в Северен