Въпреки интереса на българите в чужбина към предстоящите избори, държавата и институциите не помагат за нормалното протичане на вота, като ограничават правото на глас на много сънародници. Това заяви в ефира на Дарик Станислав Русев, който живее в Лос Анджелис. Заедно с Ваня Божилова-Креймър двамата стоят зад идеята на кампанията „Имаш право на България“, която информира българите по целия свят къде, кога и как могат да гласуват на 4 април.

Станислав Русев съобщи, че много българи зад граница няма да могат да гласуват заради изтекли документи за самоличност. Въпреки, че през февруари заради пандемията ЦИК решава, че няма да има пречка хората с изтекли лични документи да упражнят правото си на глас, 20 дни по-късно комисията променя това решение. Сега право на глас ще имат само хората с тези документи, чиято валидност е изтекла в последната една година.

Интересът към тези избори сред българите в чужбина бил небивал

Станислав Русев подчерта големия интерес на българската диаспора към вота на 4 април.

„Интересът към тези избори е небивал, ако съдим по броя на подадените заявления. В страните от ЕС и Великобритания става въпрос за в пъти повече подадени заявления в сравнение с предходни избори. В САЩ доколкото помня цифрата беше около 50 процента повече подадени заявление в сравнение с предишни избори“, посочи той.

И добави, че при всички случаи се очаква висока избирателна активност зад граница, въпреки че държавата не помага. По думите му пример за незаинтересованост на държавата към вота на сънародниците ни зад граница е и решението на ЦИК, свързано с пандемията и изтеклите български документи за самоличност.

Много българи няма да могат да гласуват заради изтекли документи

„ЦИК беше взела решение заради пандемията да може да се гласува с български документи, които са с изтекла валидност, което беше добро решение. То се разпространи мълниеносно в чужбина и много хора подадоха заявления с изтекли документи. Това беше до момента, в който ЦИК взе допълнително решение, в което ограничава този срок на изтеклите документи до една година“, обясни Станислав Русев.

„Много наши сънародници не знаят за промяната и най-вероятно ще отидат до избирателните секции, мислейки си че ще могат да гласуват. Но ще се окаже, че няма да могат. Това е пример за безобразие и незаинтересованост към живота и здравето на хората“, заяви Русев.

Големите разстояния и вирусът също може да попречат

Според сънародниците ни освен противоконституционно ограничението до 35 на броя на секциите, които могат да се откриват в държавите извън ЕС, то представлява и пряк риск в условията на Ковид-19.

„Става въпрос за огромни разстояния и за това, че хората не могат да стигнат дори нормално до секциите за гласуването. През годините сме се борили за електронно гласуване и гласуване по пощата, каквито има в почти всяка нормална държава“, коментира още Станислав Русев.

Допълвайки, че всяко отговорно правителство, което е загрижено за сигурността на гражданите си, би трябвало да полага усилия за максимално облекчаване на вота.

Ние сме част от голямата България и имаме правото на глас

По повод коментирате имат или не морално право българите в чужбина да решават с гласа си управлението в страната Ваня Божилова-Креймър подчерта, че тук става въпрос за отношението и на държавата и на обществото изобщо към живеещите българи зад граница. А тон за такива коментари давали тъкмо представители на политическата класа.

„Имаме право, защото милеем за България, защото най-близките ни живеят там. Защото живеем в 21 век и всички сме мобилни хора, и независимо къде живеем, във всеки един момент ние можем да се върнем в родината си“, заяви тя.

Диаспората не е само най-големият инвеститор, а партньор

Тя се надява всички политически сили, които ще влязат в парламента, силно да се замислят за това какъв фактор е българската диаспора. „Не само в известното станало вече клише, че сме най-големият инвеститор с парите, които изпращаме на близките си, а те наливат в икономиката на страната“, отбеляза Ваня Божилова-Креймър.

„С уменията си, със знанията и енергията си ние сме партньори, а не врагове. Ние сме част от голямата България, независимо къде се намираме. Ние имаме право на България наистина“, заяви българката, която живее в Чикаго.

Чуйте част от коментара на двамата, слушайте и разговора със сънародниците ни в Съединените щати в предаването "Реактивно".