Справедливият енергиен преход е една от темите, които не бяха обсъждани в условията на продължаващата у нас политическа криза. Като пълноправен член на Европейския съюз, България е част от този процес. Страната ни получава значителна финансова подкрепа, но се отказва доброволно от нея. През последната година държавата е загубила 200 млн. лв.  за въглищни райони като Стара Загора, Перник и Кюстендил, а е възможно да загуби още 1.6 милиарда, предвидени за енергийна трансформация.

Защо България отказва помощта зелен преход?

Изглежда, че настоящият политически консенсус определя темата като твърде чувствителна, за да се предприемат  каквито и да е действия. Въпросът е колко дълго може да продължи това. Каква е цената на политическия отказ да се подкрепи преходът към по-зелена икономика? Какви са възможните решения, които да работят в полза на хората, бизнеса и природата?

Какво е ESG и как влияе на бизнеса и инвестициите

Отговор на тези въпроси дава докладът “Мисия Енергиен преход: Препоръки за успешен преход към чиста енергия и проспериращо общество“, който включва съвместния труд на 50 доказани експерти от различни сектори. Той е съставен по инициатива на Move.bg и няколко екологични организации.

Повече за тези проблеми и техните решения споделят Саша Безуханова от Move.bg и енергийният експерт Генади Кондарев.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Четете актуалните новини за предсрочните парламентарни избори, анализи, коментари и всичко от деня на вота:

Парламентарни избори 2023 - Дарик

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм