Проф. Пантев: Не бива да се срамуваме, че сме освободени, но това не значи да сме слуги
Българите имаме колективен порок невинаги да бъдем благодарни, а когато сме благодарни ставаме раболепни. Не трябва да се срамуваме, че сме освободени от руснаците, но да кажеш „Благодаря“ не означава да си подчинен и слуга.
Това коментира в интервю за Дарик историкът проф. Андрей Пантев, в края на седмицата, в която отбелязахме националния си празник 3-ти март на фона на споровете за това кой ни е освободил и каква е реалната роля на Русия.
Освен споровете за историята и патриотизма в предаването на Дарик „Реактивно“ проф. Пантев коментира и актуалните теми, свързани с бежанската вълна, с политическата обстановка в страната, както и новината за барикадиралите се в НС медицински сестри.
„Драмата не е, че гладува българският народ – това е силно казано, виждате опашките от коли и пълните ресторанти. Но драмата е, че има голяма разлика, че има една друга прослойка, която живее в нищета. Тук трябва да се замислим за отчаяния вопъл на тези в периферията. Защото, когато си нещастен, ти можеш да причиниш нещастие на другите“, коментира още историкът.
Проф. Андрей Пантев коментира и разразилите се отново покрай 3 март спорове за това кой ни е освободил и окупатор ли е била Русия, давайки свободата ни. „Ако някой смята, че трябва да кръстим „Граф Игнатиев“ на „Дизраели Бийкънсфийлд“ или „Дондуков“ на „Бисмарк“ – това си е негово право. Но не можеш да отмениш неумолимата истина, че руското оръжие изгони османската власт от България“, каза проф. Пантев.
И добави, че ние не трябва да се срамуваме, че сме освободени – още по-малко от руснаците. „Защото Русия вършеше една европейска мисия. Никой нямаше да воюва за нас. Така че да кажеш „Благодаря!“ не означава твой съм, подчинен съм ти, покорен съм ти, слуга съм ти“, подчерта историкът.
„Разделението не означава непременно опасна братоубийствена враждебност, но неблагодарността е особена вид първенюшка тръпка, която изпитва комплексарския човек“, каза още проф. Пантев. И допълни, че ние българите имаме колективния порок невинаги да бъдем благодарни, а тогава, когато сме благодарни ставаме раболепни.
„Патриотизмът не е професия, това е изконно безсмъртно чувство, внедрено от бабини песни. Ами хората са давали живота си с по-малко шум! Да правиш кариера и пари от патриотизъм поне за мен е отблъскващо“, каза още Андрей Пантев.
Чуйте разговора на Йовка Йовчева с проф. Андрей Пантев в предаването на Дарик "Реактивно".