Екип от учени е построил най-малкия дистанционно управляван ходещ робот, който е широк едва половин милиметър.

Изключително малките роботи имат множество потенциални приложения - от помощ при хирургически процедури до поправка на машини в пространства, където не може да се побере гаечен ключ. Колкото по-малки стават, толкова повече са сценариите, в които могат да се използват.

В ТУ Пловдив: Робот-ръка се учи да помага на инвалиди

Този робот, макар и все още да не е готов да започне да извършва ремонти, е наистина впечатляващ. Той прилича и се движи като миниатюрен рак. Роботът се манипулира с помощта на лазери.

"Нашата технология дава възможност за различни контролирани начини на движение и може да се движи със средна скорост от половината от дължината на тялото си в секунда", казва машинният инженер Юнганг Хуанг от Северозападния университет в Илинойс. "Това е много трудно да се постигне в такива малки мащаби за наземни роботи."

Руската армия на бъдещето с все по-малко жива сила: Дронове ще се грижат за бойни роботи

Технологията, на която се базира роботът, е разработена първоначално преди осем години, разказва „Сайънс Алерт“. Лазерите, действащи като дистанционно управление, се използват за нагряване на определени части на робота - когато тези части се трансформират в различна форма, те задвижват рака напред. Няма нужда от източник на енергия или двигател, а тънък стъклен слой гарантира, че компонентите се връщат в първоначалната си форма, когато се охладят.

"Тъй като тези структури са толкова миниатюрни, скоростта на охлаждане е много бърза", казва ученият Джон Роджърс от Северозападния университет. "Всъщност намаляването на размерите на тези роботи им позволява да работят по-бързо."

Компанията с български произход „Лийнплъм” се слива с лидера на маркетинговите технологии

Като насочват лазерите към различни части на робокраба, изследователите могат да определят посоката на придвижване. Чрез регулиране на честотата на лазерното сканиране може да се променя и скоростта на движение на робота.

Това е следващата стъпка в тенденцията, при която с течение на времето роботите стават все по-малки и по-малки, независимо дали става дума за това да се направят по-устойчиви на външни сили, да се насочат лекарства за лечение на болести или да се изградят по-големи, модулни структури от по-малки части.

Изследователите твърдят, че новият им процес има голям потенциал: например могат да накарат роботите да се въртят и скачат, използвайки същите техники. Стига роботът да е в рамките на линията на видимост към лазера, той може да бъде манипулиран от разстояние.

Създадоха компютър, който се задвижва от водорасли

"Роботиката е вълнуваща област на изследване, а разработването на микромащабни роботи е забавна тема за академично изследване", казва Роджърс. "Можете да си представите микророботите като средства за ремонт или сглобяване на малки структури или машини в промишлеността или като хирургически асистенти за прочистване на запушени артерии, за спиране на вътрешно кървене или за отстраняване на ракови тумори - всичко това при минимално инвазивни процедури."

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм