Учени от университета в Кеймбридж във Великобритания създадоха компютър, който се задвижва от водорасли. Резултатите от изследването бяха публикувани в списанието „Energy & Environmental Science“.
Nice, but before anyone gets excited, by "power a computer", they mean "power a specialized low-power microprocessor", not "power your 5ghz 64-core desktop" https://t.co/IKwTNOg6vR
— Lizard (@LizardSF) May 13, 2022
Накратко специалистите сглобяват система на базата на микропроцесори ARM Cortex M0+ и биоакумулатор на щам от сладководна цианобактерия Synechocystis.
Установява се, че полученият компютър работи непрекъснато над половин година благодарение на енергията на водораслите.
Според учените в лабораторни условия батерията от водорасли може да произвежда малко количество енергия. Слабият електрически ток в резултат на фотосинтезата се прехвърля към алуминиев електрод и се използва за захранване на микропроцесора.
„Бяхме впечатлени от това колко добре системата работи за дълъг период от време – мислехме, че ще спре след няколко седмици, но тя продължи да работи“, каза авторът на изследването д-р Паоло Бомбели.
Първият виртуален хотел в света отвори врати в метавселената (видео)
По негови думи водораслите не се нуждаят от храна, тъй като те сами създават такава в процеса на фотосинтеза. Резултатите от проучването могат да бъдат използвани при създаването на автономни устройства за интелигентни жилища, като например сензори с различно предназначение.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Областният управител на Враца: “Дигитализацията и новите технологии, в частност изкуственият интелект, променят света и структурата на професиите и са в основата на новата визия в ОП “Образование”
- „X City: Градовете на бъдещето“ събира на едно място местната власт и бизнеса
- Приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение е вече факт
- В Пловдив ще има Институт за системни иновации в храните и виното