„Интересът кум хипнозата винаги ще бъде разностранен, тъй като хората спрямо опита си я поставят в най-различни роли. Аз винаги съм я разглеждал през призмата на психотерапията, но много хора я търсят и като инструмент, който може да им помогне в личностното развитие, а други имат дори окултно очакване...“

От първо лице: Хипнотерапевтът Иво Величков за историята на хипнозата в България

Иво Величков 

„Имаме доста сериозен принос в развитието на хипнозата, тъй като още през 30-те години на XX век в България се говори и работи по темата. Психиатърът д-р Кирил Чолаков тогава създава своя авторски метод за психофизеологична декапсулация – терапевтична техника, която чрез хипноза търси и отработва капсулирана травма в биографичното минало на човек...“

„Популярното говорене за психология е, че търсим проблемите в подсъзнанието, но ние там нямаме проблеми, тъй като подсъзнанието няма отношение към това дали едно нещо е добро, или лошо. Съзнанието, от друга страна, има отношение към концепциите за добро – лошо и поради тази причина ние казваме, че няма травматична ситуация, а има травматично отношение. Този постулат овластява психотерапевт и клиент, защото ние не можем да променим случилото се, но можем да променим отношението си към ситуацията. Психотерапията е работа със съзнанието, а чрез хипноза ние работим с несъзнаваното и търсим неговия потенциал за промяна. Да осъзнаеш нещо е необходимо условие за психотерапевтично случване, но не е достатъчно. Осъзнаването трябва да бъде интегрирано на по-дълбоко ниво и хипнозата ни дава този инструмент...“

„Най-често срещаната заблуда за хипнозата е, че може да се използва за злонамерена манипулация. Хората не си дават сметка, че човек се манипулира по-лесно и по-успешно в будно състояние, отколкото когато е в хипноза. Това е така, защото съзнанието има ограничен капацитет, лъже се лесно и... който не вярва – да иде при фокусник и ще разбере колко лесно се лъже съзнанието...“

Чуйте в аудиофайла още за хипнозата, за това как работи, за какво помага, какви митове и заблуди има за нея.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм