„Хората се възпитават през изкуството. То има тази роля – да повдига критериите и да дава поглед отвън и отгоре; да те накара да мислиш и почувстваш, тоест, да те вдъхнови, за да може всеки сам за себе си да тръгне да търси смисъла, да задава въпроси. Когато нещото ти се сервира готово, нарязано, сварено и даже сдъвкано – това не е изкуство, това е пропаганда“ –
около тази теза се обединиха психотерапевтът Боряна Григовора и психиатърът д-р Васил Урумов в първото издание на „Игрите на ума“ за 2023 година.
Особен поглед: Дисекция на личностите с избягващ тип привързване
Гостите в студиото отговаряха и на въпроси на слушателите на Дарик. Един от тях беше за причините на повишеното нервно напрежение, неадекватни реакции и агресия сред подрастващите.
Особен поглед: Режисьорът Кристина Беломорска от надеждата през гнева до политическата апатия
Д-р Васил Урумов:
„Мозъкът на децата не е достатъчно развит, за да асимилират и разберат какво се случва. През високите технологии и всички екрани те са атакувани отвсякъде от информация и стимули, които не могат да филтрират, защото все още не е формирано критично мислене и не могат да правят адекватна проверка на реалността. Живеят и вярват в неправилно изградени концепции, а при сблъсъка с реалността се стига до когнитивен дисонанс и разочарования. Фрустрираното дете е агресивно дете. Поради „дигиталния биберон“ днешните деца буквално са осакатявани и с дефицити в развиването на емоционална интелигентност и компетентност; просто нямат механизми за справяне с фрустрациите, а това води до агресия или автоагресия и депресия...“
Боряна Григорова:
„Нещо повече, мозъкът не прави разлика между реално и виртуално преживяване. При всяко впечатление за опасност, породено от компютърната игра или филм, мозъкът го преживява като реална опасност, а това означава, че биохимично в телата протичат същите процеси като при реална опасност. Така децата от 3-4 годишна възраст имат моменти, при които произвеждат много от стресовия хормон кортизол, а той уврежда мозъчната кора. От друга страна, израствайки в такива условия, все пак в един момент се налага да навлязат в света на възрастните, но той не може да им предложи същата степен на интензивнивност на изживяванията и така се стига до загуба на смисъл и загуба на интерес към живота...“
Особен поглед: Психоанализа и „чакащи артисти“
- Това е само резюме на първите 15 минути от 70-минутния разговор на д-р Кацаров с неговите гости в „Игрите на ума“. В аудиофайла може да чуете още за:
- хората, които търсят своята половинка в живота,
- за интимните взаимоотношения и конфликтите в тях,
- за емоционалното манипулиране, личните граници и здравословната форма на агресия,
- за токсичните връзки и психологията на жертвата.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм