Д-р Иван Кацаров и гостите в студиото – психотерапевтът Лидия Пеева, сексологът Евгения Даракчиева и психиатърът д-р Васил Урумов - с особен поглед към събитията, които вълнуват деня. Ето ги основните акценти от разговора в ефира на Дарик:
Лидия Пеева: „Както всяко нещо, което идва с гръм и трясък, без значение дали ще е пандемия, или война, то има своя пик на емоция, докато не започнем да ставаме все по-апатични и накрая се притъпява... Човек се развива през травматичните си преживявания. Тежките времена ще създадат по-корави хора. Младите, които доскоро живееха в илюзорно безопасен свят, сега могат да наработят ресурси, за да развият личностовия си потенциал.“
Игрите на Ума
Д-р Васил Урумов: „Тялото има капацитет и ресурс да се справи в кризисни ситуации, но не е пригодено продължително време да живее в състояние на остър стрес. В такива случаи органите ни и психиката започват да страдат... Събития, които потенциално застрашават живота и интегритета на личността, водят до сериозни дисадаптации. Ако една такава криза не бъде адекватно преработена, тя остава и започва да се повтаря в живота на човек. Един „форсмажор“ след друг „форсмажор“ създават предпоставки за своеобразна масова психоза.“
Евгения Даракчиева: „В първата седмица на войната хората не вярваха, че се случва. През втората седмица тревожността се вижда съвсем ясно, а през третата седмица започна презапасяване. Това е класическа реакция на шок у индивида.“
Чуйте цялата рубрика от ефира на Дарик в аудиофайла.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
Следвайте ни и в Инстаграм