Шофьорът, причинил тежката катастрофа с трима загинали на магистрала "Тракия" в сряда, остава в ареста за следващите 72 часа. Той е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост, съобщиха от Окръжната прокуратура в Ямбол.
Прокуратурата ще иска постоянен арест за 53-годишния Е.Д.
Тежкият инцидент стана в 12:48 ч. в сряда в района на с. Зимница. Камионът, пътувал в посока София, навлиза в насрещното и помита кола, която се движи към Бургас. На място загиват двете деца, за които вече стана ясно, че са от детската школа на "Славия", както и бащата на едното от тях. В болница са треньорът Иван Терзийски и приятелката му, която е в много тежко състояние.
От прокуратурата уточниха, че на място е извършен оглед веднага и е назначена тройна автотехническа експертиза. Камионът и колата от катастрофата са иззети и са на паркинг, за да бъдат на разположение на разследващите.
Камионът е собственост на шофьора, който има и фирма. Не е бил натоварен.
Шофьорът на камиона е от област Ямбол.
От прокуратурата уточниха, че по първоначална информация камионът не се е движил с превишена скорост. Пробите за алкохол и наркотици на шофьора са отрицателни. Има и спирачен път.
Експертизата също така ще проверява дали мантинелите отговарят на стандартите, кога и как са поставени, както и дали гумите на камиона са били износени. Факт е, че мантинелата е нарушена и от двете страни, уточни прокурор Живко Илиев на брифинг пред медиите в четвъртък сутринта.
Директорът на ОДМВР - Ямбол старши комисар Добрин Димитров заяви, че още вчера са се свързали с Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата", които са изпратили екип.
"Всички обстоятелства по отношение безопасност на пътя бяха изследвани от тях", уточни той.
Шофьорът на камиона е имал предишни нарушения на пътя - общо 20. Четири от тях са актове за установено административно нарушение. 16 са глоби с фиш. Всичките му глоби са платени. От полицията не могат да кажат дали нарушенията на шофьора са извършени с камиона или с друг автомобил.
Два акта са за катастрофи, които са от 2006 и 2010 г.. Има глоба от 2024 г. за използване на телефон по време на шофиране и глоба за техническа неизправност през същата година. Преди две години същият шофьор е имал друга катастрофа на "Тракия", но без пострадали.
Камионът се е движил в активната лента на магистралата преди инцидента. От полицията уточниха, че ще се провери и техническото състояние на камиона.
Шофьорът на смазания автомобил е бил с колан. Едно от децата, които са пътували отзад, е било с колан, но другото е било без, каза директорът на ОДМВР - Ямбол, уточнявайки, че при такъв удар и коланите не помагат.
Още по темата
- Възстановяват движението по ремонтирани участъци на АМ „Тракия“ преди летния трафик
- Повторение на тежката катастрофа на „Тракия”: Камион навлезе в насрещното на „Струма”, има пострадал (ВИДЕО)
- Транспортират с медицински хеликоптер тежко пострадалата жена от АМ „Тракия”
- И 15-годишното момче от катастрофата в Горна Оряховица излезе от реанимация