Президентът на Русия Владимир Путин се меси пряко в стратегическото планиране на войната в Украйна. Това разказват пред "Ню Йорк Таймс" американски официални представители. Държавният глава, например, забранил на руските командири да изтеглят войските от жизненоважния южен град Херсон, пише Club Z.
Внимателно изтегляне от регионалната столица би позволило на руската армия да премине на изток от река Днепър по организиран начин. Така може да бъде съхранено оборудване и да се спаси живота на много войници.
Русия няма да мобилизира IT специалисти, банкери и журналисти от държавните медии
Но подобно отстъпление би било още едно унизително публично признание за провала на Путин във войната и би означавало втора голяма победа за Украйна в рамките на един месец. Херсон беше първият голям град, попаднал под руска окупация при първоначалната инвазия. И до днес той остава единствената регионална столица под контрола на Москва.
Фокусиран върху постигането на победа на всяка цена, на 21 септември Путин обяви частична мобилизация - поне 300 000 запасняци ще бъдат изпратени на фронта. Според източниците на "Ню Йорк Таймс" Москва е демонстрирала, че разполага с твърде малко войски, за да продължи офанзивата си, страда от недостиг на високотехнологични прецизни оръжия и не може да осигури надмощие в небето над Украйна.
Русия ще започне гласуване за анексиране в украинските региони
Американските официални представители, които разполагат с достъп до разузнавателна информация, твърдят, че зад кулисите Путин поема все по-голяма роля в ръководенето на войната. Президентът уведомил командирите, че той ще взима стратегическите решения на бойното поле. Въпреки че Путин приемал някои препоръки от военните командири, неговото участие създава напрежение, отбелязват източниците на "Ню Йорк Таймс".
Длъжностните лица казват още, че решението на Путин да забрани изтеглянето от Херсон е довело до понижаване на морала сред руските войски, които изглежда вярват, че могат да останат блокирани от украинските сили.
Москва: 10 000 доброволци записани след мобилизацията
"Ситуацията в Украйна е очевидно динамична", каза в интервю в петък генерал Марк А. Мили, председател на Обединения комитет на началник-щабовете на американската армия. "Твърде рано е за пълна оценка, но ми е ясно, че стратегическата инициатива е на страната на украинците".
Той обаче предупреди, че остава "дълъг път напред". Въпреки успешната контраофанзива в Харковската област, районът около Херсон остава критичен за бъдещия ход на войната.
Русия дава гражданство на чужденци, ако се бият 1 година за руската армия
Някои американски представители отбелязват значителни проблеми за руската армия в Южна Украйна. Според един от източниците на "Ню Йорк Таймс" Киев е на път да повтори сценария от Харков и да освободи обширна територия около Херсон. Ако Украйна отблъсне още повече руските сили, трудно извоюваният сухопътен мост на Путин към Крим може да бъде застрашен, смятат американски служители.
"Херсон" е само един от казусите, по които възникват конфликти между Путин и командирите му. Високопоставени руски офицери многократно поставяли под въпрос ранните планове за войната, когато се предвиждаше бърз удар срещу Киев. Руските офицери смятали, че Путин се готви за война без недостатъчно войски и въоръжение, твърдят източниците на американския вестник.
Способен ли е Путин на ядрен ход срещу Украйна?
Притесненията на руските офицери се оказаха правилни и след поражението на руската армия край украинската столица Путин ограничил своя контрол над военното планиране. Той позволил на висши генерали да изградят нова стратегия, фокусирана върху масивни артилерийски обстрели. Новата стратегия на практика представлява война на изтощението и преди да постигнат западни ракетни системи като HIMARS Русия постигна известни успехи в Източна Украйна.
Откакто Путин нареди на своите командири да останат да се бият в Херсон, руската армия се опитва да спре украинското контранастъпление. Но украинските войски вече взривиха мостовете над река Днепър, което до голяма степен отряза руските войски от снабдителните им линии от другата страна.
Антиядрена група заяви, че Путин е повишил риска от ядрен конфликт
"Те имат части там, които, ако украинците пробият линиите, ще бъдат отрязани и обкръжени", обясни Сет Г. Джоунс, старши вицепрезидент в Центъра за стратегически и международни изследвания. "Не мога да преувелича колко опасна е ситуацията за тях."
Отдръпването на изток от река Днепър би позволило на руснаците да контролират тази фронтова линия с по-малко войски. Това би им дало по-голяма свобода да преразпределят сили от Херсон в други райони - да отблъснат контраофанзивата в Харковската област, да заздравят отбранителните линии в района на Източен Донбас или да отворят нов фронт на юг.
Но Путин казал на командирите, че той ще определя стратегията.
Байдън: С нападението срещу Украйна Русия наруши безсрамно основните принципи на Устава на ООН
"В тази война има продължаващо несъответствие между политическите цели на Путин и военните средства за постигането им", каза Майкъл Кофман, директор на руските изследвания в CNA, институт за научни изследвания в областта на отбраната в Арлингтън, Вирджиния. "Във важни моменти на вземане на решения Путин отлагаше, отказваше да признае реалността, докато вариантите ставаха от лоши по-лоши".
Изтеглянето на руските сили отвъд река Днепър би било голям провал за Путин, особено след провеждането на референдума в окупирания Херсон за присъединяване към Руската федерация. Американските служители твърдят пред "Ню Йорк Таймс", че руският президент вярва, че още една украинска победа ще подкопае популярността на войната. Това е нещо, което той не може да си позволи.
Видеоклипове, широко разпространени в Twitter в дните, откакто г-н Путин обяви призовката си, показват гневни наборници, които се карат с крещящи руски военни служители.
"Игричките свършиха. Вече сте войници", врещи военен служител в масово разпространено видео в социалните мрежи.
Политолог: Реална е опасността Путин да прибегне до оръжия за масово унищожение
Недоверието на Путин в командирите му е оправдано донякъде. Според източниците на "Ню Йорк Таймс" министърът на отбраната Сергей Шойгу и началникът на генералния щаб на руската армия Валери Герасимов са давали погрешни сведения на президента.
В допълнение към блокирането на отстъплението от Херсон, Путин изразил съмнения относно способностите на Русия да консолидира позициите си на североизток до река Оскил, която украинската контраофанзива достигна в началото на септември. Путин първоначално се противопоставял на изтеглянето на руските войски на изток от реката, защото не искал да предоставя победа на Зеленски, смята един от източниците на "Ню Йорк Таймс".
Германия: Руската мобилизация е знак за липсата на успех на Москва в Украйна
Американските служители смятат, че и самите руски офицери са разделени по въпроса как да отговорят на украинската контраофанзива. Някои офицери смятат, че трябва напълно да се отхвърлят нарежданията на Путин, защото украинците биха пробили настоящите им позиции. Други са на мнение, че могат да изпълнят указанията на държавния глава.
Русия продължава да фокусира силите си на юг, въпреки успешната украинска контраофанзива край Харков. Десетки хиляди от най-добрите руски войници остават позиционирани в Херсон, въпреки възможността за нов украински пробив в други части на Украйна.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)