След жегата, която ни налегна в последните два дни, на хоризонта се задава ново захлаждане и нормализиране на дневните температури. Но днес и утре все още ще е горещо в следобедните часове с максимални температури до 40 градуса в низините на страната. Това си е горещо време и трябва да се спазват добре известните правила за поведение в жегите - възрастните да си седят по домовете поне до 18 часа, да се пие повече вода, малките деца също да не се излагат на слънце в следобедните часове, да се носят по-широки и светли дрехи, да не се пали огън на открито. Но това всички си го знаем.

И така, в събота следобед и през нощта срещу неделя от северозапад - запад над страната ще започне да прониква по хладен въздух, ще има превалявания и гръмотевични бури, които ще засегнат първо Западна България, а в течение на нощта и през деня в неделя ще има превалявания и в централните и източни части на страната. 

Тук трябва да проследим прогнозата на НИМХ с конкретната прогноза за неделния ден, за да видим къде и колко ще вали. Но ще има условия за развитие на мощна купесто-дъждовна облачност, за силни бури.

Това ще постави началото на захлаждане и нормализиране на дневните температури, които ще се понижат с десетина градуса и вече ще са между 22 и 27-28 градуса. 

В понеделник температурите слабо ще се повишат, но във вторник с ново нахлуване на по-хладен въздух отново ще има временно разваляне на времето, възможност за превалявания и гръмотевици, но вероятно с по-слаба интензивност.

Във вторник и сряда дневените температури се очаква да се понижат още и да са от 22 до 27 градуса. 

В следващите дни на другата седмица те слабо ще се повишават, но остават в интервала 26-31 градуса. Но тук има въпросителна, защото американският и европейският модел се разминават - американският дава по-високи максимални температури за периода до 12-15 август - до 35, 38 градуса, докато европейският модел дава температури до 32, 33 градуса. Предстои да разберем.

Другата важна характеристика на времето в периода след вторник, 8 август, е че вероятно ни чака по-дълъг сух период, с по-високо атмосферно налягане, почти без валежи - хубаво лятно августовско време.

Възможно е към средата на месеца отново да усетим летни жеги и високи максимални дневни температури, но това е тенденция. Имайте предвид, че денят намалява съществено и възможността приземната атмосфера да се нагрее силно намалява.

Но след 8 август се очертава седмица на много хубаво лятно време, подходящо и за планина и за море, който може - да се възползва. Да се възползва, че лятото ще превали и ще дойде есента, и ще започнем да се питаме за зимата, каква ще е - студена или топла? На този риторичен въпрос няма отговор. Вероятността да е топла е по-голяма от възможността да е студена и снежна, но кой знае? В последните години имаме серия от меки зими, така че е възможна изненада в другата посока.

Все пак, ако се опираме на науката и на прогнозите на големите метеорологични центрове, можем да очакваме сравнително мека зима. Тази прогноза се прави и на база на развитието и на феномена Ел Ниньо в екваториалните части на Тихия океан, това е положителната фаза на южната осцилация /ENSO/, която обикновено означава малко по-високи глобални температури. Но в регионален план това може да не е така и да има сериозни отклонения.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм