Студентски клуб на политолога организира онлайн събитие посветено на войната в Украйна. Лектори бяха проф. Татяна Дронзина от катедра "Политология" към СУ "Св. Климент Охридски" и проф. Олга Брюсоловска, ръководител на катедрата по "Международни отношения" в университета в Одеса. 

"Мисля си, връщайки се назад във времето, че ако бяхме чели малко повечко социологическите изследвания и речите на Путин, нямаше да бъдем така изненадани", каза проф. Татяна Дронзина.

Най-голямата подкрепа е тази на гражданите към властта в Украйна, заяви проф. Олга Брюсоловска

Снимка: Татяна Дронзина

Проф. Дронзина направи препратка към Мюнхенската реч на Путин от 2007 г., където той обяснява готовността на Русия да използва ядрени средства.

"Ние твърде дълго робувахме на политическата си конкурентност и го наричахме "геополитически стратег", а не както трябва- луд за връзване", допълни тя. 

"50% от руснаците са съгласни за използването на военна сила в Украйна, а само 25% са твърдо против...Само 3-4% обвиняват руските власти", допълни тя, цитирайки данни от проучване на "Левада център".  

"Онова, което направи Путин толкова сигурен е, че той спечели тази хибридна война срещу собствения си народ", продължи проф. Дронзина. 

По думите на проф. Дронзина желанието на Путин Украйна да не влиза в НАТО е просто претекст, защото за влизане на Украйна в НАТО не е ставало дума, а причина за това е корупцията и девиантното поведение на част от украинския флот през 2013 година. 

"Украйна не беше готова за нападение", заяви проф. Олга Брюсоловска.

Най-голямата подкрепа е тази на гражданите към властта в Украйна, заяви проф. Олга Брюсоловска

Снимка: Олга Брюсоловска

"Най-трудни бяха първите дни, но после всички се мобилизирахме и започнахме да работим. Първата и най-важната подкрепа е подкрепата на гражданите към властите. Хората решиха да вземат нещата в свои ръце и се наредиха на опашки- част от покупките се даряваха на армията", допълни тя. 

"В "Териториална отбрана" се записват момчетата, защото там се приемат само мъже. Момичетата се записват за други дейности. Огромна хуманитарна работа се развива в Одеса. Най-голяма нужда от помощ имат детските домове и тези за старите хора. Ние се стремим да помогнем и всеки го прави. Това, което правим е да се противопоставим на паниката", допълни професорката от Одеса. 

"В Одеска област е по-спокойно, защото морето е бурно и пречи на руските кораби да навлязат. В останалите области близо до Донецк и Луганск положението е много по-тежко", обясни украинката Ирина Островска. 

"Никой не може да гарантира, че "зеленият коридор" към Одеса няма как да бъде бомбардиран", допълни тя. 

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук