Големият проблем е, че дори в София има недостиг на специалисти по тесни педиатрични специалности. Това каза в студиото на Дарик радио дългогодишният здравен репортер и член на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница Надежда Цекулова, относно казуса с изграждането на „Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и аз“.

Цекулова обясни, че при създаването на ново лечебно заведение се взимат специалисти от други места, но крайният резултат е да няма достатъчно експерти като количество, за да се поемат най-тежките случаи. Тя посочи, че педиатрията е една от специалностите, в които започва да се усеща недостиг и конкретно в тесните специалности има доказан и документиран такъв.

„Частната инициатива в здравеопазването наистина обслужва конкуренцията и повишава качеството, но когато имаме регулация и контрол. За съжаление в нашата държава нямаме нито добра регулация, нито добър контрол. Въпреки че, здравеопазването е една от сферите, в които има най-много нормативни актове, тя е една зле регулирана система, в която съществува възможността всеки да прави каквото си иска“, отбеляза тя.

Цекулова коментира още, че има неефективен контрол от страна на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, която през годините периодично дава сигнали, че може да си „затваря очите“ през очевидни нарушения, но и да работи като „бухалка“, когато е необходимо на някого.

Тя обясни, че настоящите министри не са били активни политици в последните няколко години, особено в сферата на здравеопазването.

По думите ѝ това навежда на мисълта, че е възможно да са пропуснали скандалите, с които са били свързани предходните проекти на инвеститора „Търговска лига“ за разкриване на големи болници в София.

„Ако съдим по стенограмата от заседанието на МС, можем да си направим извода, че или никой от присъстващите не е наясно какво гласува, или всички са абсолютно наясно какво гласуват и това е някаква скрита завера“, смята Цекулова.

Тя разказа, че инвеститорът на детската болница „Мама и аз“ - „Търговска лига“ се опитва да разкрие голяма болница в София от 2021 г. Първо е бил внесен инвестиционен проект за многопрофилна болница с над 500 легла, която да се намира в софийското село Казичене. После е бил внесен проект за детско заведение в кв. „Дианабад“ с около 400 легла.

Според Цекулова гласуваното и след това отменено решение от Министерския съвет е хибрид между двата проекта.