"Ако Европейската комисия е открила нарушения и схеми от дерогацията виновните трябва да понесат отговорност". Това заяви пред журналисти в парламента Павела Митова от „Има такъв народ“.

"Трябва да се изясни дали правителството е подпомагало „Лукойл“ да нарушава дерогацията". Това коментира пред журналисти в парламента депутатът от БСП Драгомир Стойнев.

По думите му, че ако някой е нарушавал дерогацията и правил шашми е необходимо разследване на Европейската комисия.

"Всички ползи от дерогацията са за „Лукойл“ и режима на Путин." Това коментира в кулоарите на парламента шефът на енергийната комисия и депутат от ГЕРБ Делян Добрев. По думите му санкциите се заобикалят от „Лукойл“ с активната подкрепа на правителството. Той изрази надежда дерогацията да падне по най-бързия начин и да счупи сглобката.

Добрев заяви, че ще внесе ново предложение за премахване на дерогацията, при положение че вече на всички в чужбина им е ясно какви са ефектите от нея.

Напомняме, че дерогацията за внос и преработка на руски петрол ще важи още 1 година – до 30 септември 2024 г., това реши окончателно Народното събрание.

В рамките на предстоящите 12 месеца Лукойл Нефтохим Бургас трябва поетапно да започне да сменя произхода на използвания нефт и да намалява количествата на сорт „Урал“.

Със законодателните промени се въвежда и фигурата на особен търговски управител, който ще контролира дейността на Лукойл в случай на необходимост.

Депутатите решиха още, че при внос и транзитен пренос на природен газ с произход от Русия ще се събират допълнителни енергийни вноски в размер на 20 лева за 1 мегаватчас.

В България ще може да се внася и обработва руски петрол до 30 септември 2024 година. След тази дата дерогацията ще отпадне, а Лукойл Нефтохим ще трябва да работи единствено с неруски нефт, реши Народното събрание. Предвижда се употребата на руският петрол сорт Урал да бъде намалявана поетапно в следващите 12 месеца. Според Тошко Йорданов промените могат да доведат до фалит на предприятието.

Депутатите решиха още, че при обстоятелства, които застрашават националната сигурност и доставката на критични ресурси или при монополно положение на пазара, държавата ще има право да назначи особен търговски управител, който да ръководи дейността на Лукойл Нефтохим. Тази възможност срещна критики от опозицията. От БСП видяха риск от оказване на рекет върху рафинерията.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм