На втория тур на местния вот ще се гласува в около 7250 секции, като в 5900 секции ще се гласува с машина. Това каза зам.-председателят и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК) Росица Матева на брифинг. 

Тя уточни, че това не е окончателната бройка на избирателните секции, тъй като 48 часа преди изборния ден ще бъдат разкрити секциите в лечебните заведения, домовете за възрастни хора. 

Всички 265 общински избирателни комисии предадоха в ЦИК протоколите с изборните резултати, в момента се извършва повторно въвеждане на данните, посочи Матева. Тя отбеляза, че в момента тече предизборна кампания за втори тур, като тя ще приключи в петък - 3 ноември, в 24:00 часа. 

Припомняме, че избирателната активност на вота в неделя за цялата страна е била 44,94%, съобщават от Централната избирателна комисия. До урните са отишли повече от 2 713 000 избиратели от общо включени в избирателните списъци малко над 6 038 000.

На предходните местни избори от 2019 година избирателната активност на първия тур е била по-висока - 49,76%.

В София избирателната активност e била 36,04%. Правото си на глас са упражнили над 380 000 души. На първия тур на изборите през 2019 година в София са гласували 42,82% или близо 456 000 избиратели.

В понеделник Върховният административен съд обяви, че решението на ЦИК да има само хартиени бюлетини не е законосъобразно за балотажа.

„Върховният административен съд отмени като незаконосъобразно решението на ЦИК, с което беше разпоредено балотажът на 5 ноември 2023 г. да се проведе само с хартиена бюлетина. В останалата част, касаеща изборите за кметове и общински съветници, проведени на 29 октомври 2023 г., жалбите, допуснати за разглеждане, бяха отхвърлени”, съобщиха от ВАС.

Общо 12 жалби постъпиха в събота по електронен път от ЦИК във ВАС. Съгласно Изборния кодекс те трябва да бъдат разгледани и по тях да има съдебно произнасяне в тридневен срок от постъпването им. Подадените жалби са от ПП-ДБ, ПП „Единение“, от кандидата за кмет и кандидат за общински съветник на Община Шумен Неделчо Неделчев, от кандидата за общински съветник за Столична община Петър Славов, както и от шест физически лица в качеството им на избиратели.

Последваха и политически реакции след решението на Върховния административен съд. От ГЕРБ, ДПС и БСП бяха единодушни, че решения на съда не се коментират.

От ГЕРБ заявиха, че темата не трябва да се политизира. Като заявиха, че решенията на съда не трябва да се коментират, а да се изпълняват. Във „Фейсбук” от партията на Бойко Борисов призоваха политиците да уважават решенията на независимите български институции и да не ги използват за партийна пропаганда.

Делян Пеевски от ДПС настоя институциите да гарантират свободата и сигурността на вота. Според него решението на ВАС по отношение на машинното гласуване не подлежи на коментар, тъй като уважението към решенията на съда е основен демократичен принцип.

Пред журналисти Божидар Божанов от „Продължавае промяната-Демократична България” коментира, че Министерството на електронното управление коригира пропуска, който е установил ВАС и извършва процедурите. Според него министерството ще се справи в срок, така че в неделя да има машини на балотажите.

Божанов коментира и констатацията, че удостоверяването на машините от страна на министерството трябва да се прави от министъра на електронното управление, а не от негов заместник, като бе попитан и за това, че такава практика е имало и на предишни избори.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви пред журналисти, че щом така е решил съдът, значи така трябва да бъде.

Тошко Йорданов от „Има такъв народ” коментира, че съдът не връща машините.

От партия „Възраждане” също коментираха решението като уточниха, че българският гражданин трябва да избира на кого да вярва - на ДАНС или на Върховния административен съд. По думите им противоречието в позициите е "поредният симптом за разпад на държавността".

Припомняме, че до отмяна на машинното гласуване се стигна, след като стана ясно, че Михаил Стойнов е заснел изходния код на софтуера на машините за гласуване. Това се е случило след първата проверка на кода, която беше направена на 23 октомври в присъствието на експерт от Сиела Норма и представители на регистрираните за местните избори партии, коалиции и инициативни комитети.

Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни в LinkedInФейсбук, TikTok и Инстаграм