“България, на този етап и по този начин, по който това се предлага в указанията на премиера в последния момент, просто няма възможност да се откаже. Това би нарушило процедурата на ООН. Тя може да оттегли своето съавторство и това е нормална процедура и едва след това може да гласува по друг начин. Но бидейки съавтор да гласува против собственото си предложение, това вече изглежда нелогично и неприемливо в международен план”. Това обясни в предаването “Кой говори” по Дарик дипломатът Любомир Кючуков.
Коментарът му е по повод дипломатическия скандал с представителя на България в ООН Лъчезара Стоева във връзка с приемането на резолюцията за клането в Сребреница. Преди дни разследващият сайт BIRD публикува дипломатически документи с указанията на служебния премиер Димитър Главчев, според които той нарежда страната ни да промени позицията си по повод резолюцията за геноцида в Сребреница и да гласува “въздържал се” час преди заседанието на Общото събрание на ООН. Въпреки указанията Стоева гласува в подкрепа на резолюцията от името на България. А след гласуването сръбският президент Вучич заявява в телевизионно интервю, че е разочарован от позицията на България.
От своя страна Стоева мотивира несъобразяването с нареждането на министър-председателя с това че “не бях в състояние да изпълня изпратените в последния момент указания” и, че ако изпълни искането, това ще доведе до “тежки щети за имиджа на България пред международната общност”, насочвайки към извода, че се е поддала на “натиск от Сърбия и/или Руската федерация” в последния момент.
Любомир Кючуков припомни пред Дарик радио, че България се присъединява към вносителите няколко седмици, след като се инициира дебатът за тази резолюция.
“Тук имаме един вътрешно политически скандал, свързан точно с тази част от събитията и имаме един много сериозен международен проблем, свързан със сигурността и стабилността на Балканите, която изцяло се пренебрегна в този вътрешнополитически дебат, който премина в една твърде гротескна предизборна форма. Това, което изглежда достатъчно ясно на фона на медийната информация, която имаме е, че е имало опит от сръбска страна да се търси подкрепа на сръбската позиция в ООН”, заяви дипломатът.
Той уточни, че търсенето на подкрепа на външнополитически позиции на най-високо ниво е нормална международна практика.
“Тук проблемът е друг - че не се прави по официалните канали, те могат да не бъдат публични, но все пак винаги са официални, а се използват възможностите на контакти на местно ниво, които могат да повлияят на официалната българска позиция”, каза дипломатът.
Според него отказът на представител в ООН да се съобрази с инструкции на правителството е неприемлив и би следвало да води до напускане на този пост. Дипломатът обаче подчерта, че в конкретния случай това не е така, поради обстоятелството, че не може да се оттегли съвносителстото за такъв кратък период от време. Стоева получава нотата на премиера едва един час преди заседанието на Общото събрание на ООН.
Кючуков обясни, че е практика, предвид промяна на обстоятелствата страна да промени позицията си и да се оттегли от даден документ.
“Това не би било прецедент и не би създало някакви сериозни вълнения в международен план. Тук обаче стигаме и до съдържателната страна, тъй като целият този въпрос у нас беше поставен в геополитически контекст, когато говорим за тази резолюция, трябва да имаме предвид, че сама по себе си тази резолюция е достатъчно мека като форма, тя не възлага колективна вина и поради тази причина тя беше подкрепена в ООН от огромното мнозинство страни, които осъждаха геноцида”, заяви Кючуков.
И добави:
“Тук трябва да се направи една голяма разлика, част от тях - това са 68 страни, осъждайки геноцида в Сребреница, те имат сериозни резерви спрямо самата резолюция - първо, като време на приемане и второ, като последици и резултат, защото това се случва 30 години сред геноцида, след като ООН има огромно количество документи, които осъждат геноцида, създаден е Международен трибунал за престъпленията в бивша Югославия, извършителите на тези престъпления са в затвора и от тази гледна точка възниква въпросът защо и как се прави това точно сега”, заяви дипломатът.
С резолюцията 11 юли се определя за Международен ден за възпоменание на жертвите на геноцида в Сребреница. На тази дата през 1995 г. в босненския град започва избиването на над 8000 местни мъже и момчета босненски мюсюлмани от сили на етническите сърби.
След изтеклата кореспонденция между Главчев и Стоева, от Министерския съвет все още не са отговорили на всички въпроси, възникнали около казуса. От МС само излязоха с официална позиция, в която напрактика потвърдиха, че премиерът е поискал промяна на позицията на България, но посочиха, че "разпространената грама до Постоянното представителство на България към ООН в Ню Йорк не съдържа окончателните указания към посланик Лъчезара Стоева".
Целия разговор чуйте в прикачения звуков файл.
Още по темата
- Тодор Тагарев: Главчев няма самочувствието на премиер
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Главчев щял да призове Зеленски “да прояви разбиране” за споразумението с Украйна (ОБЗОР)
- “Неудачен момент”: Главчев ще чака НС за сътрудничеството с Украйна