Общо 2376 лв. чисто трябва да получава тричленно семейство с двама работещи родители и едно дете до 14 г., за да живее нормално. Това показват данните от традиционното наблюдение на потребителските цени и заплатата за издръжка за третото тримесечие на 2022 г., представено от КНСБ и Института за социални и синдикални изследвания.
По-голямо увеличение на заплатите подготвят фирми
Според резултатите това е с 391 лв. повече за тричленно семейство в сравнение с миналата година. За издръжката на един работещ човек са необходими месечно 1320 лв. нетна заплата, което е с 217 лв. повече. Така само за година нужните пари за нормален живот са нараснали с 19,7%.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров уточни, че повече от 2/3 от работещите у нас не успяват да получат необходимия доход.
Повишават ли се реално заплатите у нас
А има ли реален ръст на заплатите у нас, след като статистиката отчита непрекъснато повишение на възнагражденията? Доходите от труд у нас нарастват с двуцифрен темп през второто тримесечие на 2022 г., отчита Министерството на финансите в Месечния обзор за развитието на българската икономика. Средната работна заплата общо в икономиката се повишава номинално с 13,4% на годишна база, като ръстът се ускорява в сравнение с първите три месеца на годината, когато е бил 9,8% на годишна база.
В реално изражение обаче средната заплата, дефлирана с ръста на инфлацията, не се променя спрямо предходната година, показват данните.
Половината българи - без увеличение на заплатата
„Това на практика означава, че няма реален ръст на трудовите възнаграждения“, коментира миналия месец за darik.bg Ваня Григорова, икономически съветник в КТ „Подкрепа“. „Не само това – то беше ясно още след първото тримесечие на тази година, че при този ръст на цените на горивата, направеното увеличение на минималната заплата и увеличението на заплатите, където го има, в частните фирми, няма как да компенсира това нарастване. Знаете, че в сряда беше обявено от НСИ, че инфлацията за август е 17,7%. А се твърдеше, че в края на годината тя ще бъде едноцифрено число“, допълни тя.
По думите й със сигурност хората, които получават по-ниски доходи, усещат по-висока инфлация, защото стоките от първа необходимост се увеличиха най-много.
Бедните българи плащат по-високи данъци от бедните германци
„Не са се увеличили толкова много цените на луксозните стоки, а на сиренето, киселото мляко и т.н. Виждате киселото мляко масово е на цена 1,50-1,60 лева, а допреди няколко месеца беше 90 стотинки. Виждаме какво се случва с цените на дървата за огрев, пелетите. Дървата стигат 180-200 лева, а пелетите от 300 лева миналата година, сега трудно могат да се намерят на 900 – 1000 лева. Всичко това се усеща много по-сериозно от хората с по-ниски доходи“, посочи Григорова. По думите й инфлацията от 17,7% е на едно средно потребление, изчислена от НСИ, но то не е показателно за масовия български гражданин.
А според проучване на MERCER TRS 2022, огласено миналата седмица, фирмите у нас планират по-голямо повишение на заплатите на служителите.
Губим неползван отпуск от следващата година
Средното повишение за тази година на възнагражденията ще бъде с 9 на сто, а през 2023 г. – с 10 процента. Компаниите във високите технологии прогнозират увеличение от 10 на сто и през двете години, както и тези от търговията, докато фирмите от фармацевтичния сектор смятат да вдигнат заплатите с 5 на сто през тази и с 8 на сто през 2023 г.
Данните показват още, че компаниите са склонни да дадат повече пари на служителите си спрямо това, което са планирали през май. Допитване тогава до 461 компании показва, че те са прогнозирали средното увеличение на заплатите за тази година да е със 7%, а през следващата - с 8 на сто.
Българите вярват на парите в брой
И тогава по-голямо повишение на възнагражденията са планирали фирмите от високотехнологичния сектор – 8% през тази и 10% през следващата година. Във фармацевтичния сектор очакванията са били заплатите да бъдат повишени средно с 5% през тази година и с 8% през следващата.
През 2022 г. спрямо миналата най-голямо увеличение има на заплатите в търговията – с 13,5 на сто, следвано от логистиката – с 8,6 на сто и високите технологии – със 7,8 на сто. В сферата на бързооборотните стоки възнагражденията са нараснали със 7,6 на сто, в производството – с 6,6 на сто, а в услугите и фармацията – с 5,6 на сто, показва още проучването. По дейности най-много се повишават заплатите на работещите ИТ – с 8,7% за година, инженеринга – със 7,5%, доставките – със 7,2 на сто и администрацията – със 7,1 на сто.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм