„Явно натискът на САЩ е бил силен, за да се съгласят на временно прекратяване. Трудно може да се очаква положително примирие, но това е глътка въздух за световните сили, които ще се опитат да изиграят роля за нормализиране на ситуациите. Според мен в рамките на тези 72 ч. ще се опитат да намерят пресечна точка и да започнат да преговарят. Все пак смятам, че враждата между тях достигна равнище, при което преговорите са невъзможни“, заяви международният анализато и журналист Мохамед Халаф в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио.
Експертът разгледа в детайл развитието на напрежението в Судан. От 15 април в столицата на Судан Хартум тече военен конфликт, който наподобява гражданска война. Само за дни напрежението доведе до смъртта на над 500 души, хуманитарната криза, засягаща повече от 40 милиона и мащабна западна операция за евакуация на своите граждани. Между двата воюващи лагера е договорено прекъсване на огъня за 72 ч. Двете групи се формират около две фигури - командващия армията Абдел Фатах ал-Бурхан и командира на Силите за бърза поддръжка Мохамед Хамдан Дагало, известен като Хемедти.
Българските граждани, поискали да бъдат евакуирани от Судан, са 31
„Генезисът на конфликта се заражда преди 3 години. Двамата генерали бяха съюзници с управавляващия автократ Омар Хасан Ахмад ал-Башир. Той използва въоръжената племенна група „Джанджауид“, към която принадлежи Дагало, за да потушава бунтове. Така започва влошаването на положението в страната във всяка една сфера. За разлика от други арабски държави, в Судан има силно гражданско общество, което се разбунтува. Под натиска на гражданското общество двамата генерали свалиха Башир и се очерта рамково споразумение за преминаване към демократично устройство. Бяха очертани параметрите на преходния период. Бе назначен министър-председател, който да поеме управлението в преходния период - Абдала Хамдок. Учреден бе и преходният военен съвет, който да наблюдава прехода на Судан към демократично управление.Той бе ръководен от армията и Бурхан и беше механизъм, който да попречи на предаването на властта на гражданските демократични сили. Хемети пък става зам.-председател на съвета“, разказа Халаф.
„Генералите видяха, че ако продължава този преходен период и се изграждат демократични институции, те ще продължат да губят влияние и контрол. Те свалиха Хамдок, а Съединените щати спряха обещаните помощи., които бяха предвидени за изграждане на демократични институции. Спорът между двамата генерали започва около рамките на споразумението и развитието на преходния период. Техния сблъсък е за ръководните позиции“, продължи журналистът.
Боевете в Судан продължават въпреки договореното примирие
Той изтъкна, че двамата военни са били изненадани, че натискът не идвал само от международната общност, но и от гражданите, които застават твърдо срещу диктатурата. Халаф изрази критика към международната общност като отбеляза, че са се оказали неподготвени за събитията от средата на месеца.
„Всички опити за преходни процеси в различните страни от Близкия изток в рамките на Арабската пролет се задушиха и се превърнаха в граждански войни. В света все още няма преход, който да е минал гладко“, сподели анализаторът във връзка със ситуацията в Близкия изток.
Задържаха журналисти заради кадри, на които президентът на Судан се подмокря
Мохамед Халаф коментира, че има и външен, и вътрешен интерес към конфликта.
„Има и външни, и вътрешни сили. Армията няма интерес, но различни регионални и световни сили имат такъв, стига конфликтът да не излиза от рамките на страната. Седем държави граничат със Судан, а в тях има конфликти. Проблемът при такъв конфликт е, че се предразполага появата на различни терористични организации. Организациите като Боко Харам, Ал-Каида и Ислямска държава търсят дестабилизирани общества.“
САЩ ликвидира високопоставен лидер на ИД, планирал атаки в Европа
„Подобна реалност би засилила миграцията. Картината е страшна, боевете се случват в най-населеното място. Труповете са по улицата на столицата. Има проблеми с инфраструктурата. Хаосът е огромен и няма как да не застрашава съседните страни, а също има опасност от мигрантска вълна, която да застраши и Европа“, продължи той.
Експертът коментира и руското влияние в конфликта, както и това на военната група „Вагнер“. Той сподели сподели повече за тясната връзка на Дагало с Русия.
ООН: Конфликтът в Судан може да погълне целия регион
„Русия от близо 10 години има политическа, военна, икономическа и информационна инвазия в Африка. Те бяха направили голяма конференция в Москва на всички лидери на африканските държави, за да могат да спечелят влияние. Те отделят специално внимание на Судан.“
Мохамед Халаф сподели сподели повече за тясната връзка на Дагало с Русия и изтъкна, че има опити от предишните управляващи да възвърнат управлението над държавата.
Суданският корпус за бързо реагиране е съгласен на 72-часово примирие по хуманитарни причини
„Силите на бързата подкрепа“ на Дагало, които са близо 100 хил., губят на този етап. Те обаче имат външна подкрепа от различни сили и организации в региона. Включително и от различни държави.“
В края на разговора журналистът изрази мнение, че конфликтът може да бъде разрешен само с намесата на САЩ и ЕС.
„Този конфликт няма да бъде разрешен без натиска на ЕС и САЩ. Това са единствените сили, които имат необходимите инструменти за намеса в подобен конфликт. Русия и Китай не разполагат с необходимите инструменти, но въпросът е дали генералите търсат решение.“
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts