Суданският паравоенен корпус за бързо реагиране заяви, че са съгласни на 72-часово примирие по хуманитарни причини, като по този начин създават предпоставки за спиране на конфликта си със суданската армия, който бушува вече няколко дни, съобщи Ал-джазира.

По данни на ООН жертвите на конфликта вече са повече от 330, а  ранените са около 3200. Тежките въоръжени сблъсъци накараха редица държави и международни организации да призовават за прекратяване на огъня и да евакуират свои дипломати, военни и други граждани там. 

Боевете в Судан продължават въпреки договореното примирие

Хората в социалните мрежи споделят, че не могат да напускат домовете си, както и че им свършва храната. Доставките на хуманитарна помощ са невъзможни. Заради продължаващите сражения в столицата Хартум са спрели работа 39 от общо 59 болници, заявиха суданските здравни служби. Някои лечебни заведения са били бомбардирани, други са били щурмувани и разграбени.

"Стоим вътре през последните четири дни.  Брат ми от време на време поглежда навън, за да види каква е обстановката. Днес започнахме да свършваме някои продукти от първа необходимост, така че той трябваше да презареди запасите ни. Можете да чуете гърмежите, аз просто се чудя дали той ще се върне.  Заслужаваше ли си? Къщите на хората са  разрушени, а инфраструктурата е още по-повредена", разказва очевидец.

Защо повечето сайтове са “.com” и как благодарение на интернет малка държава влиза в ООН

Досега воюващите са сключили и малко след това - нарушили три прекратявания на огъня, последното, постигнато под натиска от САЩ във вторник, 18 април.

"Дойдох тук по работа и закъсах на 15 април, защото нямаше транспорт.  Хората казваха, че ще има прекратяване на огъня, което не се случи, напротив, боевете се засилиха", разказа работник. 

Задържаха журналисти заради кадри, на които президентът на Судан се подмокря

ООН обяви, че до 20 000 души са избягали в Чад заради конфикта в Судан, като много от тях не разполагат с основни неща като храна, вода и подслон. Агенцията на ООН за бежанците заяви, че повечето от пристигналите са жени и деца, които в момента се приютяват на открито.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм