Спестяванията на хората се увеличават и това лесно може да се обясни с факта, че живеем в много странни, несигурни времена. Нормално е, когато пред нас има някаква несигурност, ние да сме рационални, да отложим плановете си за покупка и да се подготвим да преминем през някаква финансова буря, без да рискуваме финансовото си състояние. Това обясни в рубриката „Портфейл” на Дарик радио Георги Бучевинов, ръководител отдел „Депозити” в tbi bank.

Вдигат таксите за теглене на пари

Банката беше една от първите в България, която традиционно поддържа едни от най-добрите лихвени нива на пазара и продължи да повишава лихвите по депозитите. Тя предлага срочни влогове с лихва, достигаща до 3%, както и нов краткосрочен депозит със срок от 5 месеца и промоционална лихва от 1.5%, валидна до края на годината. Повече за условията по депозитите можете да откриете на сайта на tbi bank.

Той разясни ролята на т.нар. структурирани продукти. При тях парите се влагат за даден срок, но доходността е плаваща и зависи от представянето на някакъв конкретен борсов индекс, например. Този финансов инструмент обаче не е много популярен за масовия потребител.

Специалистът даде пример: „Представете си, че продуктът е 3-годишен структуриран депозит, който е обвързан например с представянето на Българската фондова борса, и всяка година в зависимост от това как се представя Българската фондова борса, това е процентът, който получавате като доходност, който може да бъде и отрицателен”.

Какво ще се случи с цените и заплатите след въвеждане на еврото

Повечето подобни продукти не влизат в хипотезата на депозитната гаранция. Самата главница не се гарантира от Фонда за гарантиране на влогове, което прави такъв тип продукт по-екзотичен и по-високо рисков.

Според Георги Бучевинов със сигурност предстои промяна в държанието на банките в сегашната среда. „Традиционно банките никога не са наблягали на комуникация на спестовните продукти, винаги фокусът е бил върху кредитния продукт, защото това е основният източник на приход за банките, а депозитът е основният разходен източник. От бизнес гледна точка по-смислено е да насочиш вниманието към продуктите, от които печелиш”, обясни той.

Повишават ли се реално заплатите у нас

По думите му голямата несигурност сред обществото се дължи на няколко основни фактора, които се наслагват – икономическата криза, ефектите от Ковид кризата, които все още се усещат и глобалната политика, където нещата в момента не са съвсем нормални.

„През последните 8-9 години имам чувството, че хората забравиха, че държайки парите си в една банка, те реално са неин заемодател и съответно е нормално да получават някаква доходност от това. Хората го забравиха това и свикнаха с тази среда, в която държат пари в една банка и получават на практика негативна доходност. Не само, че лихвите са занулени, а в комбинация с такси и комисионни си става отрицателна доходност”, обясни експертът.

Какво да правим с парите си при инфлация: Кредит за имот или депозит

С депозитите от края на лятото Европейската централна банка (ЕЦБ) започна да вдига основния лихвен процент, което е фактор, който ще се отрази на лихвените проценти в цяла Европа, посочи още Георги Бучевинов.

„Първо цената на кредита и впоследствие цената на депозита. Все още в България няма значително раздвижване. От статистическа гледна точка средната цена на депозита пак е много близка до нула, но започва да се появява лека динамика и очакваме, че в близкото бъдеше ще има увеличение по депозитните продукти, но със сравнително забавен ефект”, коментира още специалистът.

Бедните българи плащат по-високи данъци от бедните германци

Той посочи още, че към юни месец тази година средният размер на депозитите е около 7 500 лв., а юни месец миналата година е бил 7000 лв., тоест расте. Тази статистика включва всички пари на вложители в банките, включително парите по разплащателни сметки, уточни Бучевинов.

По думите му това, което е по-вероятно да бъде спестяване, е срочният депозит. „Там идеята е – слагаш парите си в срочен депозит, тоест знаеш, че текущо няма да ги ползваш и е по-логично да бъдат активни като спестявания. Там средната стойност е около 14 000 лв., сравнено с 13 000 лв. година по-рано”, обясни експертът.

Българи закриват влоговете си в банките

Друг тренд обаче, свързан със срочните депозити, е че бройката им намалява.

Според експерта българите не са много спестовна нация, но тенденцията е спестяванията да се увеличават. „Зависи какви са двигателите за увеличаване на спестовната маса, защото, когато е несигурност, не е показател за просперитета на обществото от финансова гледна точка”.

„Финансовото образование трябва да присъства не само в училище, то трябва да е постоянен процес, зашото нещата се променят, има иновации, логиката на пазарите се променя. Хубаво е човек да има разбиране за основните принципи на финансовата среда”, категоричен е Георги Бучевинов.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм