„Има двоен стандарт при политическите партии у нас, като най-явен е при Възраждане. Разумът на голяма част на гражданите е в Европа, но емоционално гледат към Русия. Българското общество не успява да се свърже с ценностите на Европейския съюз. Въпросът е как може да се видят ценностите и възможностите, които носи Съюза и те да познаят тези ценности“, заяви зам.-председателят на 43-ото Народно събрание Иван Иванов в предаването „Кой говори?“ по Дарик радио.
„Ние не успяхме да обясним на българина какво е Европейския съюз. Всяко нещастие се обясняваше с членството ни в Съюза. Но никой не свърза ЕС с хубавите промени в ежедневието. Частта, която засяга стандартите и публичния морал, липсва от политическата реторика“, допълни депутатът от 45-ото и 46-ото Народно събрание Арман Бабикян.
Иван Иванов сподели, че казусът относно една евроатлантическа коалиция е все по-заплетен.
„Между двете партии имаше остри конфронтации по време на предизборната кампания. Този разговор е изключително труден.“ добави той.
За регистрацията в ЦИК: Починали “са събрали” подписи на други починали хора
Арман Бабикян бе критичен към подхода на коалицията ПП-ДБ.
„Не може да загубиш единственото ти сравнително предимство в една цивилизована като изборите. Какво те отличава от Борисов, ако сключиш коалиция с него. Битката срещу една мафия не се води по този начин. Тези хора проведоха една беззъба, мека и неемоционална кампания.“
Иванов допълни, че обединението между Продължаваме промяната и Демократична България не е успяла да вдигне вълна, а неуспехът на ПП да изгради структури са повлекли надолу и ДБ. Той заяви, че в кампанията им са липсвали ясни послания и оприличи ситуацията с тази от изборите през октомври.
Арман Бабикян заяви, че се надява да няма раздор между ПП и ДБ след неуспеха на парламентарните избори. Той се надява са още по-ясно и посочи, че вече изминалата кампания е трябвало да бъде насочена към хората, които са се изправиха срещу ГЕРБ и ДПС преди две години.
ЦИК: 122 машини не са работили в изборния ден
„Важното е да има един спокоен анализ. Преди да е експертен, разговорът трябва да е честен. Днес половин България се събужда с болка. Огъването според посоката на вятъра не е лидерска позиция.“
Иванов изрази мнение, че е възможно да има раздори в новосформираната коалиция.
„ГЕРБ символно връщат Бойко на бял кон или по-скоро с прословутия череш шлифер, победата им може да се окаже пирова, ако не успеят да съставят правителство. ГЕРБ са в парадоксална ситуация. За да може ГЕРБ да управлява, Бойко трябва да отстъпи, но без Бойко вероятно няма да има ГЕРБ. Този вътрешен дуализъм в партията между проевропейските им позиция и действията им във вътрешната политика рано или късно ще доведе до разделение в партията“ сподели той, като добави, че ГЕРБ няма да получат голяма подкрепа на местните избори.
Коментирайки резултатите на ДПС, гостите споделиха, че те не са променили своята реторика и дават същите сигнали. Гостите бяха на мнение, че от ДПС успешно са мобилизирали своя електорат и няма да избягат от диалога като политическа формула.
Арман Бабикян посочи, че разликата за ДПС е, че успешно комуникира с Ердоган и Турция.
Бившите народни представители обсъдиха резултатите и на останалите политически сили, които ще бъдат част от 49-ото Народно събрание.
Журналист по Дарик: Гласували за ГЕРБ го правят за заплатицата и ги е срам да признаят избора си
Иван Иванов е на мнение, че Корнелия Нинова е в режим на спасяване на партията, доколкото това е възможно. Според него Нинова може би планува да стане евродепутат при следващите избори за Европейски парламент и така да се оттегли от партията.
Арман Бабикян отбеляза, че има едно голямо празно пространство в „ляво“ и липсва модерена европейска социалдемокрация. Той заяви, че „Столетницата“ се държи на своето твърдо ядро, което демографски е застаряващо.
България беше вертикално потисната от доминантен диктатор. Ние живеехме в мека дикататура, съсипваща свободния пазар, съдебната система и свободата на словото. Изчистването на диктат е демократично желание на обществото, независимо дали е позиционирано в ляво, или в дясно.
Един от лидерите на сдружението „Ние идваме!“ не е особено изненадан от завръщането на „Има такъв народ“ в парламента.
„Трифонов все пак е национална звезда. В тази кампания той се раздвижи и явно това беше достатъчно, за да прескочи бариерата. Сега ще видим колко се е променила и дали си е извадила поуките от своите провали“ заяви Бабикян.
Иван Иванов допълни, че най-малката политическа сила отново може да бъде ключова в дискусията за евентуален трети мандат.
Финанси следизборно: Икономическите планове на партиите от 49-ото НС
По отношение на Възраждане Бабикян заяви, че потенциалът им е толкова голям, колкото е адекватността на останалите политически сили към тях.
„С оглед избирателната активност, те не правят нещо изключително. Драматизация на тема Възраждане не съм готов да правя. С тях никой никога няма да управлява. Друг е въпросът каква представа имаме за техния генезис.“
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- “Новините, обяснени”: Правомощията на президента при назначаване на служебен кабинет и ще се избере ли председател на НС?
- Пети опит: Депутатите отново ще пробват да изберат председател на НС
- Йотова: Промените в Конституцията се обърнаха срещу собствените си създатели
- Костадинов: Сегашният МС действа като “момче за всичко“ на Пеевски