Един от традиционните ни обичаи - лазаруване е добре познат и се практикува до ден днешен. Преди десетилетия лазаруването е вървяло ръка за ръка с кумиченето. По време на лазаруването, хора обикалят къщите в селата и градовете, пеят песни, танцуват и предлагат на домакините дарове като козуници, яйца, хляб и вино. В този ден, комиченето играе важна роля - младежите и децата използват различни начини, за да комичат другите: по време на песните и танците, младите хора може да комичат един друг, да се бият с меки гроздови пръчки, да си прилагат пудри и да се комичат на различни начини.
Ще посрещнем ли Великден с хубаво време?
Това е начин да се подсили приятелството и да се изрази радостта за предстоящия Великден. Лазарките отиват на брега на река и пускат своите венци или кукли по течението на реката. Момичето, чието венче или кукла стигне най-бързо до края на реката, се провъзгласява за "кумица на лазарките". Останалите лазарки я носят обратно до селото, като я поставят на специално столче. През следващите три дни след Великден, лазарките не разговарят с кумицата. Този обред има за цел да гарантира плодородието на полетата и животните, както и доброто здраве и щастие на хората в селото през следващата година.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts