Макар че 6 май в общественото съзнание се свързва най-вече с Деня на храбростта и Българската армия, малцина знаят, че същият ден е и професионален празник на българските етнографи. Причината не е случайна, а дълбоко свързана със символиката на Гергьовден в традиционната култура.

„Гергьовден символизира всичко, за което си мечтае традиционният българин – плодородие, здраве, нов живот“, разказа в интервю за Дарик доц. д-р Ангел Янков, директор на Регионалния етнографски музей в Пловдив.

„Това е ден, в който празнува природата, празнуват селските стопани, овчарите и семействата. Неслучайно народът казва: „Голям ден Великден, още по-голям Гергьовден!“.

Идеята 6 май да се чества като празник на етнографите се заражда в средата на 80-те години. По думите на доц. Янков, тогава започват ежегодни срещи в Етнографския комплекс „Етъра“, където специалисти от цялата страна – завършили история, филология или етнография – създават силно професионално общностно усещане.

В народните представи Гергьовден е не просто денят на светеца – войн, а символ на началото на лятото, на новата стопанска година.

„В българската митология Гергьовден маркира началото на живота, както Димитровден отбелязва неговото затваряне“, казва етнографът.

Янков подчерта и един малко познат факт – празникът има дълбоки езически корени.

„Вероятно става дума за древен тракийски пласт, свързан с култа към мъжкото божество. Много от старите обреди са просто пренесени под християнска обвивка“, обяснява той.

Сред най-интересните ритуали, които етнографите изследват, са търкалянето в гергьовденската роса за здраве, връзването на люлки, първото доене на овцата, освещаването на нивите и използването на зелени клонки за плодородие.

„Гергьовден е празник на благополучието, на домашните животни, на здравето и надеждата. Не е чудно, че и християни, и мюсюлмани го почитат“, допълва Янков.

И докато днес празникът се свързва с армейските паради, за етнографите Гергьовден остава повод да напомнят за непреходната стойност на традицията – онази, която обединява, свързва и предава смисъл отвъд времето.