Закон за национален план за контрол на онкологичните заболявания, но в Румъния. Тази тема разгърна в студиото на Дарик Бургас д-р Веселин Джендов, спешен гръден хирург и радетел на разнородни обществени каузи. Той даде северната ни съседка като пример в борбата с коварната болест. Медикът насочи вниманието към дело №21854/18 в Европейския съд по правата на човека, в което Мария Туша осъжда Румъния.
„Съдът констатира, че има нарушение на член 8 – „Право на зачитане на личния и семейния живот“ от Европейската конвенция за правата на човека. Съдът констатира по-специално, че в случая на жалбоподателя действащият правен механизъм по румънското законодателство не е осигурил ефективността, която съдебната практика изисква“, позова се на юридическите документи д-р Джендов.
Д-р Джендов: Всички детски болници досега са обвити в скандали
„Така Румъния става първата страна в Европейския съюз, която приема план и закон, свързани с инициатива в областта на рака“, коментира хирургът. Д-р Джендов прочете речта на румънския президент Клаус Йоханис по темата:
„Законът е най-големият професионален проект и постижение, в което съм участвал досега. С плана за борба с рака, ние никога няма да се върнем в миналото. Трудно или по-лесно, имаме само една цел: напред, като незабавно приложим закона. Няма план Б“, е част от речта на Клаус Йоханис, цитирана от д-р Джендов.
Сякаш е игра с конструктор: Къде и как ще вместим детската болница в Бургас?
„Няма да е лесно, но няма да е по-трудно, отколкото ни е било като общество до днес. Социално-икономическата цена на рака в Румъния е 3% от БВП, а половината от диагностицираните са в трудоспособна възраст“, се казва още в речта на румънския президент.
Как се справя България с раковите заболявания?
По думите на д-р Джендов в България има Национален план за борба с рака до 2030 г., в който лекарят вижда различни проблеми „Там се говори доста пространно за какви апаратури да бъдат закупени, позитронно-емисионни томографи. Никой не пита защо трябва да бъдат закупени пет, а не четири или седем. Също за мен е изключително неприятно, че никъде ги няма думите „протон“, „тежки частици“, „протонен ускорител“, изказа резервите си бургаският хирург.
„Експерти от Израел и Флорида ми изпратиха нови научни публикации. Не казвам, че това е панацея, но протонният ускорител е огромен шанс за децата. Чудя се защо голяма част от общинските съветници не отчитат това“, коментира д-р Джендов.
Притесненията на хирурга са, че този проект може да бъде осъществен на друго място. „Тогава ако някой запита един общински съветник, знам какво ще кажат: времената бяха такива. С това оправдание се правят хиляди подмолни дейности“, още каза д-р Джендов.
За това как България може да вземе пример от Румъния в борбата с онкологичните заболявания и други здравни теми, чуйте повече от д-р Веселин Джендов в звуковия файл:
Автор на статията: Никола Попов
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм