Помните ли какво обещаваха на великобританчани проповедниците на Brexit преди 10 години?
350 милиона паунда седмично допълнителни пари в здравната им система, спестени от разходи за членство в ЕС. Затегнат контрол на границите и имигрантите. Лесна търговия с Европа. Глобални сделки, които да компенсират оттеглянето от общия пазар със Съюза. Върнат суверенитет. Фермери и рибари ще плуват в злато и разкош. Северна Ирландия да е лесна като да сложиш памперс на спящо бебе. По-малко регулации за бизнеса, административно облекчение на всички нива, повече свобода на словото и по-малко политкоректност.
Излязоха от Европейския съюз официално преди повече от петилетка, но проблемите във Великобритания по тези теми предимно се задълбочиха. Популизмът, който посочи проблемите и погледна решенията им с розовите очила и панацеята, че има един виновник (членството в ЕС), издишаше всеки път, когато трябваше да се случи нещо конкретно.
Днес Великобритания не по-добро място за живеене, има още по-ожесточено помежду си общество, има тежък проблем с имигрантите, със стандарта на живот, с конкурентоспособността и със зависимостта си от икономически отношения с волатилен партньор като Щатите, където с всяка смяна на памперса на тамошния лидер може да се роди някакво ново настроение.
Няма да правя обобщение за това как популизмът в САЩ (не само на десните, които са на власт сега) им изяжда лидерската позиция в глобален мащаб за сметка на прагматичната диктатура на Китай. Не, не хваля режима на Китайската комунистическа партия, той също има своите проблеми и е възможно да се самовзриви с популистка военна кампания срещу Тайван всеки момент.
Просто Западът напоследък има страхотната тенденция да има умствената мощ на третокласник, гледал 5 часа без спирка Тикток, когато става дума за решаване на проблемите си. Може да види, че цените поскъпват, сигурността в общностите намалява заради гета от пришълци, които не търсят интеграция, а социални облаги. Може да се притесни за демографските си перспективи и да се сепне, че индустрията му тотално е изнесена на Изток. Дори може да дефинира (изключително частично) кое или кой допринася за някои от тези проблеми.
Но дайте му цялата власт на този популизъм и вместо реформи, стройни институции, борба с корупцията, съдебна реформа, радикален нов бюджет и пълна ревизия на предишната власт, той ще ви даде AI генерирана снимка на фалшив салам и хляб в Кошница с грижа.
Както в родителство, така и в политиката, полезните решения не са вкусни и апетитни. Те са броколи и да те запишем на спорт, вместо да спиш до късно в събота. Да се обадиш да обърнеш внимание на баба си, макар да ти е по-интересно да играеш Майнкрафт. Да си изчистиш стаята, преди да излезеш навън. Да съкратиш администрацията, да подведеш под съдебна отговорност корупционерите, да изринеш сивия бизнес, да секнеш хилядите измами с ДДС (дори на тези, гласували за теб с бюлетините и даренията си) и да дадеш отпор на всичко нередно. А не избирателно.
Не можем да ви дадем това. Можем да ви дадем Кошница с грижа, оттегляне на Делян Добрев и Йордан Цонев от политиката и зрелищен арест на Ахил от Тикток. Туйто. Продайте си втория апартамент!