Родителите не винаги са сигурни как най-ефективно да подкрепят развитието на децата си и да им помогнат да изострят ума си.

Darik Business Review предлага решение:

Добрата новина е, че много добри съвети могат да бъдат обобщени от една-единствена цел – помагайте им да възприемат прогресивен начин на мислене колкото се може по-често.

Когато имаме прогресивен начин на мислене, ние вярваме, че капацитетът ни да научаваме нови неща е неограничен.

Точно обратното, при фиксирания начин на мислене ние вярваме, че или сме родени с определени заложби и силни черти, или не сме и не можем да направим нищо по въпроса.

Тъй като всички ние имаме и двата вида мислене и ги сменяме въз основа на ситуацията, най-важният начин, по който можем да помогнем на децата си да успеят, е да ги насърчаваме да достъпват своя прогресивен начин на мислене през по-голямата част от времето.

Проучвания показват, че това може да подобри тяхната нагласа, ангажираност и представяне, казва пред CNBC Мери Мърфи, преподавател по психологически и мозъчни науки в Университета на Индиана.

Ето пет начина, по които можете да помогнете на децата си да развият прогресивен начин на мислене:

Споделяйте истории за постоянство

Понякога децата се чувстват засрамени от своите неуспехи или затруднения, защото смятат, че при възрастните всичко се получава лесно.

Тъй като разказването на истории е един най-силните начини за преподаване на уроци, може да използвате истории, за да им покажете, че ситуацията не е такава и да ги обучавате относно прогресивното мислене.

Мърфи казва, че нейна приятелка има 8-годишна дъщеря-перфекционист. Ако не разбере новия материал в училище веднага, тя се обезкуражава.

Затова майка ѝ, която е писателка, споделя с дъщеря си, че ѝ се налага да преминава през множество чернови за всеки проект, като постоянно ревизира и подобрява работата си. Така нейната дъщеря установява с изумление, че майка ѝ също трябва да работи усърдно.  

Този тип истории помагат за нормализиране и показват на децата, че почти всичко, което си заслужава да се прави, обикновено включва затруднения, особено в началото.

Разговаряйте за любимите си грешки

Когато живеем с прогресивното си мислене, ние не се страхуваме да правим грешки, защото не вярваме, че те отразяват нашите присъщи способности. Вместо това, ние гледаме на погрешните стъпки като на възможности да се поучим.

Мърфи споделя инструмент, който е виждала, че преподавател използва, за да насърчи прогресивния начин на мислене в класната стая.

На огромен екран с надпис “Моята любима грешка” всеки ученик споделя за грешка, която е допуснал, заедно с това как тя е стимулирала неговото или нейното обучение.

Вие можете да прилагате подобно упражнение на масата по време на вечеря. Помолете всеки да сподели някакъв свой неуспех напоследък, заедно с това как се е почувствал и какво е научил от всичко това.

Това може да са леки, забавни разговори, по време на които да се смеем на грешките си (“Определено не трябваше да нося бяла риза на работа, защото разсипах обяда си върху нея!”), или възможност да разкажете за по-уязвими моменти (“Днес нараних чувствата на някого.”).

Чрез тези разговори можем да приемем нашите грешки и това, че те трябва да ни носят поука.

Напомняйте на децата си колко далече са стигнали

Децата често се съсредоточават прекалено много върху неуспехите или затрудненията, които имат в момента, губейки от поглед успеха, който са постигнали в миналото.

Ако детето ви се чувства обезкуражено, напомнете му за пътя , по който е поело и за препятствията, които е преодоляло, за да стигне дотук. Например: “Помниш ли, когато ти беше трудно да се научиш да четеш? Сега четеш цели глави от книгата сам!”

Може също така да извадите стари задания, снимки или видеа, за да покажете неща, които някога са били трудни за тях, а сега са елементарни. 

Много деца - от малчугани до тийнейджъри, обожават да им се припомня какви са били като по-малки и как са се развили с времето. Този разговор също така показва вашата оценка за тях като личности със свой собствен път на растеж.

Питайте децата си в какво имат нужда от подкрепа

Този простичък разговор с детето ви помага да разберете дали то има нужда от допълнителна подкрепа или помощ, независимо дали става въпрос за практическа помощ с домашното по математика или ободряващ разговор.

Обърнете внимание, че този език нормализира идеята, че във всеки един момент някой от нас изпитва затруднения с нещо. Може дори да споделите нещо, с което вие се борите, а след това да попитате детето си пред какво е изправено.

Помагайки на децата да използват прогресивната си нагласа не само ги насърчава да не се отказват или да опитват още по-усърдно. Тук също така става въпрос за гарантирането на това, че те разполагат с ресурсите и подкрепата, от които имат нужда, за да успяват.

Направете го забавно

Оформянето на начина на мислене на вашето семейство е групово усилие, но не трябва да се усеща сериозно или да тежи.

Например, една дейност, която може да бъде едновременно забавна и ангажираща за цялото семейство, е измислянето на послание или мантра, като “Ние обичаме да се учим!”

Когато гледаме на ученето и на израстването като на нещо приятно, е по-вероятно да искаме да положим усилията, които са необходими, за да стигнем дотам.