Информационна кампания „Бъди мобилен, бъди отговорен!“ стартира община Хасково с подкрепата на „Пътна полиция“ при ОД на МВР Хасково. Акцент е  превенция за безопасно движение с индивидуални електрически превозни средства. Старта на инициативата обявиха днес кметът Станислав Дечев и началникът на „Пътна полиция“ гл. инспектор Димо Чобанов.


С развитието на технологиите и осъзната необходимост от екологични превозни средства, все повече граждани избират да се движат с електрически тротинетки и велосипеди. Те обаче, също се управляват по правила, регламентирани от Закона за движение по пътищата. За щастие до момента в община Хасково няма сериозни пътни инциденти, предизвикани от водачи на електрически превозни средства. За да продължи тази тенденция и за да предотвратим евентуални злополуки в бъдеще предприемаме тази кампания, посочиха те.


„Надявам се да засилим вниманието на младите хора, на родителите и на децата към правилата за безопасно движение по улиците и пешеходните зони. Екологичният транспорт се толерира и към него се обръщат модерните, прогресивни, активни и преди всичко отговорни хора. Именно затова избрахме и това мото на кампанията ни: БЪДИ МОБИЛЕН, БЪДИ ОТГОВОРЕН!“, каза кметът Станислав Дечев.


„Обсъждаме този проблем от доста време, но човекът, който ме провокира да стартираме кампанията в бърз порядък е общинският съветник Георги Пеев. Благодаря му за ангажираността и, че пожела заедно да работим, за да предотвратим евентуални инциденти. Всъщност, подсказването на Георги Пеев ме стимулира да побързам с кампанията и за друго. Убеден съм, че тя е за опазване на живота и здравето на хората, които карат тротинетки и на пешеходците, и ще бъде подкрепена масово от всички хасковлии, в това число и от общинските съветници“, обясни градоначалникът.


Началникът на сектор „Пътна полиция“ в ОД на МВР Хасково гл. инспектор Димо Чобанов подчерта, че в Закона за движение по пътищата са регламентирани правилата за управление на индивидуалните електрически превозни средства.


Всеки собственик или водач да електрическа тротинетка или колело трябва да знае, че:
- превозното средство трябва да има механичен или електронен звънец;
- за велосипедът или тротинетката да има устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и червен светлоотразител отзад;
- бели или жълти светлоотразители или светлоотразяващи елементи отстрани на колелата;


Водачът на велосипед или тротинетка е длъжен:
1. да ползва в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост светлоотразителни елементи върху видимата част на облеклото, позволяващи да бъде лесно забелязан;
2. да се движи по изградената велосипедна инфраструктура, а при липса на такава - възможно най-близо до дясната граница на платното за движение;
3. в тъмните часове на денонощието и/или при намалена видимост да управлява индивидуалното електрическо превозно средство с включени светлини;
4. да се движи с изправна спирачна система на електрическото превозно средство;
5. да ползва каска, ако е на възраст до 18 години.


Забранено е:
1. да се движи по пътища и улици, на които максимално разрешената скорост за движение е над 50 km/h;
2. да се движи в зони, обозначени с пътен знак В9 - „Забранено е влизането на велосипеди“
3. да развива скорост, по-висока от 25 km/h;
4. да превозва други лица;
5. да се движи успоредно до друго индивидуално електрическо превозно средство или двуколесно пътно превозно средство;
6. да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка;
7. да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;
8. да управлява превозното средство по площите, предназначени само за пешеходци;
9. да използва мобилен телефон при управлението на индивидуално електрическо превозно средство.
Минималната възраст за управление на индивидуално електрическо превозно средство е 16 години. Допуска се 14-годишни да управляват електрически превозни средства само по велосипедни алеи.


„На оперативни срещи с КАТ обсъдихме и няколко поредни прояви в рамките на кампанията БЪДИ МОБИЛЕН, БЪДИ ОТГОВОРЕН! Тя е кампанията е отворена и за нови инициативи, като приемаме всякакви добри идеи, за да бъдем максимално полезни. Вярвам, че добрият партньор в тази кампания ще бъдат отговорните медии в Хасково, които също ще ни подкрепят в желанието да популяризираме правилата за безопасност на движението“, подчерта Дечев.


Още следващата седмица ще бъдат готови информационните материали, които ще раздават с доброволци от Младежки център и Превантивно информационния център към Община Хасково.  Ще поканим да се включат и доброволците от БЧК Хасково. Ще проведем акция, съвместно с КАТ и доброволците на местата, където най-често се карат електрически тротинетки и велосипеди, за да можем очи в очи да разговаряме с хората и да им кажем, че е важно да си мобилен, но е изключително важно и да си отговорен.

В рамките на кампанията ще поканим и общинските съветници от Хасково също да се включат, за да може да се разшири обхватът на хората и тези законови норми и нашите послания за безопасно лято да стигнат до повече хора, посочи още кметът на Хасково.


Подготвили сме специални светлоотразителни аксесоари, които ще раздадем на деца или по-големи водачи на електрически тротинетки в рамките на кампанията, за да фокусираме вниманието към безопасността и видимостта на пътя.


В ход са разговори с частните занимални и летни училища, които работят в този сезон, за да успеем и там, при най-малките, да изпратим нашите послания. Така децата ще призоват родителите и по-големите си сестри и братя да бъдат внимателни и отговорни, когато управляват електрически превозни средства. Кампанията е отворена и за всички останали организации, които искат да се включат в нея, да бъдат наши партньори, за да покажем заедно, че с превенция и спазване на правилата, можем да имаме едно спокойно лято без инциденти, сочат организаторите.


Община Хасково и „Пътна полиция“-Хасково призовават за толерантност и дисциплина на пътя.