Турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова в събота за референдум по дългогодишния проблем на страната със забрадките на фона на политически дебат по въпроса с главния опозиционен лидер.

Говорейки по време на церемония по откриването на здравни заведения в източната провинция Малатия, Ердоган предизвика лидера на основната опозиционна Републиканска народна партия (CHP) да отнесе въпроса за въвеждането на закон за защита на правото да се носи забрадка в обществени институции „пред хората “, пише вестник Cumhuriyet.

Моето тяло - моят избор: Иранка хвърли хиджаба и остана гола в знак на протест (видео)

Лидерът на CHP по-рано този месец обеща да предприеме законови стъпки за закрепване на правото на жените да носят ислямски забрадки, което предизвика дългогодишен политически дебат по дълбоко разделящ въпрос преди парламентарните и президентските избори през следващата година. Ердоган отговори, като призова за решение на конституционно ниво, като същевременно настоя, че проблемът е решен по време на неговото управление. 

Проблемът със забрадките и законодателството в подкрепа на ислямското облекло е спорен сред секуларистките избиратели на CHP и традиционно получава малка подкрепа.

Смущаващи кадри: Полицията в Иран стреля от камион по бягащи хора (видео)

Турция забрани носенето на забрадки в обществени институции след военния преврат от 1980 г. в ход, който засегна университетски персонал, студенти, адвокати, политици, лекари и служители в публичния сектор.

Това е първият път, когато обявявам това. Нека отнесем този въпрос на референдум, щом е толкова лесно за вас“, каза Ердоган, обръщайки се към лидера на CHP. „Ако този въпрос не може да бъде решен в парламента, нека хората решават.''

Протестиращ в Иран: Излизаш на улицата и знаеш, че може да не се прибереш жив (видео и снимки)

Парламентът на Турция през 2008 г. отмени десетилетна забрана в университетите - ход, воден от Ердоган, който депутатите от CHP, включително Кълъчдароглу, се опитаха неуспешно да блокират във висшия съд на страната. През 2013 г. страната отмени забраната жените да носят забрадки в държавните институции като част от реформите на правителството на Ердоган, целящи да укрепят демокрацията.

Това се случва на фона на размириците и бруталните протести в Иран, където хората се борят за правото на жените да не носят хиджаб. 

Иранска спортистка бе посрещната като героиня, след като се състезава без хиджаб (видео)

Припомняме как иранката Джаки Сингх сподели видео, което запали мрежата. В него дръзката дама захвърля хиджаба, който покрива красивото й тяло и лице, а след това експериментира с различни тоалети, които подчертават красотата й.

В края на видеото смелата Джаки остава съвсем гола, като това е демонстрация на липсата на право на жените в Иран да правят с телата си каквото намерят за добре, което по дефиниция е изконно право на всяко човешко същество. Не такава е ситуацията на това място, което е спряло своето светско развитие преди около 10 века. 

"Моето тяло - моят избор" е не просто модерна тенденция в социалните мрежи, а съвременна революция. Борба за нормален живот, равни човешки права и независимост. Борба за спасението на майките, жените в Иран, които до този момент бяха унизително третирани като предмети. Борба за фундаментални промени, от които зависи дали следващите поколения момичета в Иран ще носят на плещите си тежкото бреме на забравата. 

Ирански активист пред Дарик: Чрез изтезания искат да променят нас и вярванията ни

Случващото се в Иран ще остане в историята, записано със златни букви, защото то е лицето на прехода към кардинални промени, които, надяваме се, ще променят в глобален аспект закостенялото схващане, че жената е по-малко човек от мъжа и ще изкоренят или поне минимизират този проблем.

„Векът е разглобен“ на парчета: Синове стават палачи на майките си

По време на демонстрациите в Иран много известни личности и не само отрязаха косите си в знак на съпричастност. Доста от потребителите в социалните мрежи намериха този акт за безсмислен, некоструктивен и лицемерен дори, но моралната подкрепа е също толкова нужна, колкото са необходими и офанзивните действия в сърцето на Техеран, които извоюват свобода с кръв, сълзи и изубени животи.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм