Доклад на група експерти към Европейската комисия предупреждава: „Безпрецедентната скорост и мащаб на изменението на климата заплашва културното наследство“, се казва в представения документ, в който са разгледани последиците от изменението на климата за културните ценности за първи път.
Липсват подробни разследвания и данни, както и подходящи контрамерки. Съществува спешна нужда от действия на всички политически нива, както и в научните изследвания и образованието.
Климатолог пред Дарик: Увеличаването на глобалната температура води до екстремни прояви на времето
„Промените в климата пряко и косвено заплашват всички форми на културно наследство, било то обект на световното наследство или малък селски параклис за поклонение, стара стоманолеярна или историческа градина“, пише в доклад на експерти от 25 държави-членки на ЕС и 3 асоциирани страни.
Заплахите са разнообразни, вариращи от непосредствените последици от наводнения и бури, до повишения и колебания в температурата и влажността, като така те водят до повишени нужди от реставрация и консервация на сгради и произведения на изкуството, до увеличено нашествие от плесени, водорасли и насекоми.
След поройните дъждове в Турция: Водите на Босфора станаха кални (видео)
В същото време почти навсякъде липсва осведоменост за това до каква степен преобладаващото изменение на климата заплашва и културното наследство. Девет от 28-те държави нямат правна рамка за свързване на културното наследство и изменението на климата, само седем (Ирландия, Гърция, Италия, Кипър, Словения, Финландия и Швеция) имат планове за координиране на двете области на работа. Липсват финансови и човешки ресурси.
Експертната група обаче „твърдо вярва, че цената на действието е по-малка от цената на бездействието. Ето защо трябва да действаме сега и да включим културното наследство във всички политически съображения и програми за финансиране.“
Климатичните промени ще ускорят разпространението на човешки патогени
В същото време съзнателният подход към културното наследство предлага устойчиви решения. Ремонтът на стари сгради очевидно е по-щадящ климата от тяхното събаряне.
В допълнение към повишаването на осведомеността, десетте препоръки, направени от експертите, включват някои предложения за подобряване на сътрудничеството на всички нива, с цел смекчаване на въздействието върху културните ценности, както и осигуряване на повече средства за изследвания и защитни мерки. Докладът също така предлага разработването на европейска карта за оценка на рисковете за културното наследство от изменението на климата, която да бъде изготвена до 2025 г. и редовно актуализирана след това.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Президентът: Природните бедствия напомнят по злощастен начин, че трябва да се адаптираме към променящия се климат
- Радев: За да бъде преходът на Европа към нулеви емисии успешен, европейската икономика трябва да бъде силна
- Без Байдън и Си Дзинпин на старта на най-големия климатичен форум COP29 в Баку
- Весела Чернева: Захариева отговаря все по-уверено