През изминалата седмица екипът на “Център за изследване на демокрацията”, заедно с още няколко организации, в това число и Асоциацията на европейските журналисти, организираха пресконференция, на която говориха за проруската дезинформация и антидемократичните послания на Кремъл в България в контекста на информационната война.
Русия глоби TikTok за „ЛГБТ пропаганда“ и Twitch заради украинско съдържание
По темата в ефира на Дарик говори Тодор Галев – директор на “Център за изследване на демокрацията”.
“Не само България, но и цяла Европа се намира в информационна война. Всяка държава защитава свои гледни точки, своя идеология в медийното пространство. Когато обаче се прибягва до дезинформация или пропаганда, която се разпространява целенасочено, тогава вече можем да говорим за информационна война. Тази война започна много преди събитията около Русия и Украйна. Тя датира още от 2014 година, когато множество изследвания отбелязаха рязко увеличаване на количеството дезинформационни статии, които произхождаха от руски източници.”
АЕЖ за Костадинов: Призоваваме всички колеги да бойкотират подобни политици
Тодор Галев и Мария Черешева
Галев обясни начина на установяване на източниците на пропагандните материали, като сподели, че за целта се използват софтуери за мониторинг на медиите, където се проследява първоизточникът.
“Една от медиите, генериращи фалшива информация, е руската “Нюз фронт”. Благодарение на санкциите от страна на Европейския съюз, разпространението на статии от тази медия беше блокирано във Фейсбук, което ограничи много влиянието му, но има няколко други проруски медии, които вече са автентично български като onovini.eu, pogled.info, bradva.bg", каза експертът.
„Мета“: Разрушихме най-голямата руска мрежа за дезинформация от началото на войната
По неговите думи около 300 сайта отразяват съдържанието, което идва от официално свързани с Русия канали.
“Голяма част от населението е склонно да се доверява на такива сайтове, в които всеки здравомислещ човек би установил, че има нещо нередно. Подобни статии събират от 5 000 до 30 000 споделяния във Фейсбук. Една от причините е, че българското население е най-склонно да вярва в конспиративни теории от всички в Европа”, заяви Галев.
Жизел Бейкър: Скептицизмът в науката може да бъде преборен с точна информация
Той посочи партия “Възраждане” като един от източниците на дезинформация, като заяви, че те комбинират много умело националистични и дезинформационни наративи, които винаги са проруски.
Гледайте целия разговор тук:
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм