Дарик започва поредица от репортажи, с която ще ви разказваме за това, което се случва в пет американски щата в седмиците преди президентските избори. Очаквайте репортажите на Константин Вълков от Колорадо, Небраска, Южна Дакота, Северна Дакота и Минесота.
Поредицата, която можете да следите на darik.bg и в сутрешния ни блок “Дарик Кафе”, сме нарекли условно “Фарго”, защото част от местата, за които ви разказваме, са именно локациите, където е сниман филма преди 30 години.
Снимка: Константин Вълков
Но новината, че Небраска се очертава като ключов щат за президентската надпревара, ме отвежда първо на път за Омаха, Небраска.
Преди седмица Доналд Тръмп започна усилена атака, която включваше и разговори на най-високо ниво със сенатори, за да окаже натиск за промяна на начина, по който щатът разпределя избирателните си гласове и по този начин да блокира пътя на Камала Харис към Белия дом.
Да припомним — всеки американски щат има определени електорални гласове. От 1964 година това с 538 електори в президентските избори; електорите са част от Избирателната колегия на САЩ, която избира президента и вицепрезидента. Член втори на Конституцията на САЩ определя колко електори се полагата на всеки щат. Така например Калифорния има 55 електори, Флорида 29 и т.н. Небраска разполага с 5 гласа.
За да стане президент, един от двамата кандидати трябва да получи минимум 270 гласа.
Небраска обаче е един от двата щата (заедно с Мейн), които присъждат част от своите електорални гласове по конгресен окръг, което дава по-големи шансове на демократите да спечелят един глас от района на Омаха. Тоест тук не се печелят всички гласове, а може републиканците да спечелят щата, но да вземат 4 гласа, а Камала Харис да е победител в Омаха и да вземе един глас там.
Това е така, защото Омаха е по-скоро град за демократите, докато целият щат Небраска клони към републиканците.
Снимка: Константин Вълков
Точно с този глас Камала Харис може да си осигури въпросните 270 електорални гласа, необходими за спечелването на Белия дом. Ако тя успее да се пребори в Уисконсин, Мичиган и Пенсилвания, Овалният кабинет става дом за Камала Харис.
Целта на Тръмп беше да смени системата — сега тя е класическа (който спечели най-много гласове в Небраска, печели всичките електорални гласове, т.нар. winner-take-all система) — но това е малко вероятно да стане до изборите през ноември. Такава система със сигурност би била плюс за Доналд Тръмп.
Снощи късно пристигнах в Колорадо и оттук се запътвам към Небраска. Винаги е интересно да разговаряш с хората, които продават в магазините за т.нар. “ranch wear” и тъй като тази сутрин имам съвсем малко време в Денвър, време е за такъв магазин, който е на пешеходно разстояние от хотела ми.
Това е Rockmount Ranch Wear, където се смеем със собствениците, че минавам, за да се “пременя подходящо” преди пътешествието ми в Небраска.
Снимка: Константин Вълков
“С една каубойска шапка и риза с американското знаме ще изглеждаш перфектно в този Тръмп-щат”, шегува се един от продавачите. Но и те знаят, че град Омаха в Небраска е важен, защото дава един глас.
Барак Обама спечели този глас през 2008 година, въпреки, че републиканският кандидат Джон Маккейн тогава победи в щата. Подобна беше и заявката на Джо Байдън през 2020 година - победа в Омаха, за сметка на републиканската побеща в Щата. Сега демократите се надяват, че не само ще спечелят в Омаха, но могат да обърнат и целия щат, което на практика ще улесни максимално пътя на Камала Харис към Белия дом.
Към момента има седем щата, които се колебаят и проучванията не показват еднозначен победител. Това са Мичиган, Уисконсин, Пенсилвания, Джорджия, Северна Каролина, Аризона и Невада. Каквото и да се случи в тези щати, има немалко възможности Харис да спечели 269 електорални гласа, а Тръмп да получи 268 гласа. Тогава точно този един финален глас от Омаха, Небраска, може да реши изборите.