През май започва цикъл от концерти-лектории на православния хор „Покров на Пресвета Богородица“ при храм "Покров Богородичен" в София. Това съобщи в ефира на Дарик диригентът на хора Димитър Стоянов.

Заедно с Димитър Митев – един от хористите, той разказа за предстоящия цикъл концерти. Те ще се случат по проект „Хоровата църковнославянска музика в столицата – наследство и съвременност“, който е подкрепен от Столична община.

Първият концерт ще бъде на 15 май в храма „Покров Богородичен“, а вторият – на 25 май в Софийската градска художествена галерия.

Два концерта са планирани и за есента – на 24 и на 31 октомври. Като този на 24 октомври ще бъде в криптата на храм „Св. Александър Невски“.

Основната идея на проекта е популяризиране на хоровата църковнославянска музика като живо историческо и културно наследство чрез провеждане на цикъл от няколко концерта.

„Искаме да извадим църковнославянска музика от богослужението и да я изпълним пред широката публика в друг формат. Това няма да я промени самата нея, а ще даде по-голям достъп на хората до нея“, обясни Димитър Митев.

Той допълни, че тази идея е съчетана с участие на ученически хорове от София – на НГДЕК и на Националното музикално училище. Освен това концертите ще бъдат съчетани с историята – развитието на църковната музика от зараждането й до днес.

Не на всеки Господ дава да пее, някои са добри слушатели

„Певците са хора с различни интереси – учители, студенти, музиканти, самодейци. Хорът е основан от моя професор по дирижиране проф. Мирослав Попсавов като смесен хор. През 2003-та година и аз се появих там – първо като певец, след това като помощник-диригент и от десетина години вече като главен диригент“, разказа диригентът Димитър Стоянов.

22-ма са в момента хористите. По думите му не може да се каже, че човек влиза само през вяра в хоровете, защото те са организъм, който е свързан с музиката. „Не на всеки Господ дава да пее, някои са просто добри слушатели“, каза той.

„Но с течение на времето самите текстове и богослуженето, в което непрекъснато се участва, хората започват всъщност да разбират какво правят, да осъзнават прочетеното и текстът да влиза в тях и да търсят Господ“, обясни диригентът.

Църковнославянската музика да излезе от богослужението

Освен всички, които се интересуват от тази музика, на концертите са добре дошли изкуствоведи, културолози и всички, за които църковнославянската музика е оставала встрани, подчерта Димитър Митев. Защото мнозина извън храма не познават художествената красота на това песнопение.

Диригентът на хора призна, че тази музика е заключена с годините в богослужението и оттам липсва нейното популяризиране. Той коментира, че и днес се пише църковнославянска музика, но не може да се говори за нейното осъвременяване, защото има изисквания, които трябва да се покрият.

„Независимо къде се изпълняват църковнославянските песнопения, те са основани да подпомогнат молитвата. Те са част от молитвата и подпомогат молитвеното ни настроение и въздигането на мислите ни към Бога“, добави Димитър Митев.

Хорът успява да запише и диск преди Великден

„Едни от най-големите композитори са били изключително вярващи хора – Моцарт, Бах. Тяхната музика е много проста, защото е съвършена – тя е протекла по най-правилния начин във връзката с молитвата и вярата“, разказа диригентът на хор „Покров на Пресвета Богородица“.

Той призна, че не е лесно да съществува подобен хор. „Приятелството в хора накара хората да бъдат всяка неделя в храма. Това е най-голямото удоволствие, защото хем служиш на Бога, хем правиш това, което ти изпълва душата“, подчерта Димитър Стоянов.

Диригентът съобщи, че с благословението на предстоятеля на храма ставрофорен иконом Николай Танев, хорът успява да запише и компакт диск с подбрани песнопения от своя репертоар, който ще представи за Великден. Проектът и дискът са посветени на 100-годишнината от първата копка на храма.

Чуйте разговора по темата в ефира на Дарик.