В рубриката „Чакащи артисти“ говорим за седмото изкуство – киното, в какви условия младите кинорежисьори сътворяват своите филми и как една подхвърлена идея на шега се превръща в международен фестивал за късометражно с мисия да опазва природата и нейните обитатели.

SO CLOSE AWAY 

В първата част на „Чакащи артисти“ разговаряме с актрисата, сценарист, преводач и основател на Международен кино фестивал „На брега“, Лора Декова.

Защо избрахте формата на късометражното кино за вашия фестивал? Какви са неговите предимства?

„Предимствата от гледна точка на зрителя са, че в рамките на един час може да се видят пет различни филма, пет различни вселени на пет различни режисьора от различни точки на света. Ако филмите са български, това са пет различни гледни точки, подходи, начини, по които конкретният режисьор усеща киното, което е едно много интересно преживяване. Заедно с това в късометражното кино няма излишества. За това кратко време ти трябва да имаш точна, ясна и вълнуваща история. И в нашия случай, имаш 5 възможности много да ти хареса нещо, защото на всеки човек му допадат различни неща. От пет филма в пет различни жанра един наистина ще те „хване“. Някой и да не ти хареса, ще мине по-бързо. Късометражното кино ти дава възможност по-бързо да намериш нещо за себе си и да оцениш труда на режисьора и целия екип.“

Лора Декова и Димитрис Георгиев; на снимачната площадка на филма "Душата си отива"

Мисията на фестивала е да обърне внимание на проблемите с околната среда и водите, с опазването на биоразнообразието, с климатичната криза. Как успявате да отправите своето послание отвъд филмите, които прожектирате в рамките на фестивала?

„До миналото издание на фестивала „На брега“ се прожектираха само филми с фокус върху опазването на околната среда, климатични проблеми, а тази година плануваме да имаме една пътуваща интерактивна образователна инсталация с работно заглавие „Под лупа“, която ще дава информация за филмите, за проблемите, с които те се занимават, за биоразнообразието, опазване на околната среда, за човешкия отпечатък върху природата. Така искаме да засилим посланието от киното и да засилим ангажираността на нашата публика по по-интересен начин, като междувременно им дадем възможност да се включат в инициативите, които филмите предлагат.“

Какво предстои сега?

„На 16.02 от 19:30 ще се състои събитието „Вечери на късометражното кино в YALTA ART ROOM“. Там може да се видят филмите на режисьорите Димитрис Георгиев, Марий Росен, Ради Стоянов и Станислава Айви. Това, което обединява филмите, е идеята да са на контра на всички романтични филми и събития, които се предлагат около 14.02. Решихме да е вечер на трилърите. При една прожекция подредбата на филмите е много важна. Трябва да има баланс, да се мисли как всеки филм взаимодейства с останалите. Не можеш да имаш пет бавни филма един след друг, или смешен, а след това много тъжен. Трябва да се мисли как филмите ще влияят на зрителите.“

Гледайте „Вечери на късометражното кино в YALTA ART ROOM” организирани от Международен кино фестивал „На брега“ на 16.02 от 19:30 в YALTA ART ROOM.

Чуйте целия разговор тук или в Spotify

Във втората част на рубриката кинорежисьорът Димитрис Георгиев споделя подробности около създаването на късометражния филм „Заедно без теб“, вдъхновен от истински събития – бягството на двамата затворници от Централен Софийски затвор през 2018 г.

Каква е историята зад филма „Заедно без теб“?

„Има много предистория за този филм. Всички в проекта влязоха с такава страст, с такова вдъхновение. Когато излезе информацията, че двама затворници са избягали през централния вход на Централен Софийски затвор, аз започнах да чета абсолютно всичко. Всяка една малка информация, всички коментари. Започнах да търся и информация, която я няма публично, запознах се с адвокати, хора, които имат връзка със случая. […] Tова, което ме вдъхнови, е че дори днес нямаме представа къде е вторият затворник. Това отваря широка врата за въображението, с много ясно построения сюжет и фактология. Този сюжет беше подарен, беше ми много вкусен, просто трябваше да го оформя. Това беше и първият проект, по който работих съвместно с Марий Росен. Разказах му за тази невъзможна тяхна любов - това не е моя хрумка, а е нещо, което съм чувал, някой ми е разказал, когато направих проучването си, и оттук вече с Марий имахме много конкретни неща, върху които да работим.[…]“

Димитрис Георгиев (реж.) и Стоян Дойчев (актьор) Фонтан ди Треви; Рим; Италия

Защо персонажите в този филм по някакъв начин започват да ти стават симпатични, неусетно започваш да ставаш съпричастен към това, което им се случва?

“В този филм става въпрос за една невъзможна любов, а това е познато на абсолютно всеки човек, и какъвто и да е персонажът, няма как това да не стигне до теб.“

С какви въпроси се занимава твоят първи пълнометражен филм? Какъв е конфликтът?

„Междуличностен. Семейна драма е, комедия-драма. Вдъхновен е от живота ми, моя и на Марий - оказа се, че с него имаме сходни съдби и в детството, и после в годините, ако кажа с две думи ще издам много, но нека кажем, че се занимава със съзряването на едно момче. Една интересна ситуация. Сега ще обявя за първи път и кой участва във филма.“

Разберете кой участва в пълнометражния филм на Димитрис Георгиев като чуете целия разговор тук или в Spotify!

Може да гледате „Заедно без теб“ на 16.02 от 19:30 в YALTA ART ROOM, като част от събитието „Вечери на късометражното кино в YALTA ART ROOM или тук.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм