“Това, което очакваме от кмета и от неговия екип е ние да не бъдем получатели на политиките, които се формират, а да участваме във формирането на политиките и смятам, че това е изключително легитимно право на партиите, които са носители на доверието на този град. Ние сме представители на софиянци. Ние не сме назначени като чиновници. Ние сме избрани от софиянци, за да решаваме техните проблеми”. Така Борис Бонев от “Спаси София” (СС) коментира отношенията в Столичния общински съвет с партньорите в местната коалиция ПП-ДБ-СС в предаването “Без претенции” по Дарик.
Във вторник на самостоятелна пресконференция с представителите на организацията му в Столичния общински съвет и районните администрации той изрази недоволство от скоростта на промените в управлението на София.
Пред Дарик Бонев обясни, че работи добре с коалиционните си партньори в Столичния общински съвет, че не е обиден и огорчен от поведението на кмета. Подчерта и че не смята, че е злонамерено поведение, а неопитност.
“Не става въпрос за ултиматуми, става въпрос за това да изпълняваме онова, под което сме поставили подписите си. Тонът ми остава критичен, но е и самокритичен. Ние не можем да си позволим този бавен темп на работа през последната година. Затова очакваме, след като вече сме си научили уроците, след като вече сме разбрали какво представлява Столична община, след като открихме една немалка част от подводните камъни, които ни бяха оставени от ГЕРБ, вече трябва да превключим на една много, много по-висока скорост, защото 25% от мандата изтече”, обясни Борис Бонев.
Открит разговор при закрити врата
На въпрос защо е преценил да организира самостоятелна пресконференция, а не е провел вътрешнокоалиционнни разговори с партньорите на СС в общинския съвет, той каза:
“Очевидно сме преценили, че разговорите в коалиционен формат на закрити врата не са довели до очаквания от нас резултат и сме ги притиснали публично. Да, това е натиск, абсолютно е натискът на гражданите на София”, каза общинският съветник.
Той подчерта, че ако досега е било допустимо да се оправдават със справяне с наследството от предишния кмет Йорданка Фандъкова и ГЕРБ, през 2025 г това вече не било удачно.
“Трябва да видим нашите приоритети какви са и ние много ясно ги поставихме. Това са паркинги, паркове, междублокови пространства, улична мрежа и транспортна инфраструктура”, каза Бонев.
Червената лампа
Той подчерта, че “червената лампа” на групата му в СС за отношенията с кмета и екипа му е светнала, когато от медиите научили, че Богдана Панайотова е назначена за временно изпълняващ длъжността главен архитект на София.
Бонев засегна и темата с влиянието на лидера на ДПС-НН Делян Пеевски и на местно ниво.
“Кметът беше избран с огромен резултат. В крайна сметка той е легитимно избран, това винаги ще твърдя, независимо от делото, което продължава - напълно политическо дело, във Върховния административен съд (ВАС). Говорихте преди малко в студиото за влиянието на Пеевски. Мисля, че няма съмнение кой контролира Върховния административен съд. Делото на Васил Терзиев виси пред Върховния административен съд. Делото на кмета на “Илинден”, дали ще продължи да е кмет на “Илинден”, е във Върховния административен съд. "Патриарха", дали е законен или незаконен - Върховният административен съд. Т.е. всичко, което се случва в София е национална тема през зависимостите на Пеевски наляво и надясно”, бобщи Бонев.
Коя котка къде се е окотила
Бонев разкритикува и медиите за това, че важни за София теми остават извън общественото полезрение. Така например разкритата “ужасяваща мафиотска схема” с незаконни депа за отпадъци е била замаскирана от теми за “цената на чийз бургерите” и за това “коя котка къде се е окотила”.
“Калин Стоянов - депутат на Пеевски, пак за връзката на Пеевски със София. Чий го диреше този човек на велоалеята да спасява велоалеите и хората, но не беше да спасява честността на вота, не беше да арестува купувачи на вот”, коментира общинският съветник бившият МВР шеф Калин Стоянов, който впоследствие бе водач в листите на ДПС-НН.
Цялото интервю с Борис Бонев слушайте и гледайте в прикачените файлове.