Думите имат изключителна мощ. Бидейки в устите на умели оратори, те са способни да вдъхновяват, лекуват и сплотяват огромни маси от хора. А коя кауза може да бъде по-вдъхновяваща от борбата за човешките права?

Тези шестима оратори се застъпват за равенство, свобода и достойнство. Общото между всички тях е вярата, че чрез свободната реч могат да променят средата, в която всички живеем. 

Зеленски в Конгреса на САЩ: Украйна никога няма да се предаде

1. Елинор Рузвелт, "Борбата за човешки права", 1948 г.

Нека започнем с първата дама на правата на човека - Елинор Рузвелт, с нейната известна реч "Борбата за права на човека" от 1948 г.

"Не бива да се заблуждаваме относно това какво е свободата. Основните права на човека са прости и лесно разбираеми: свобода на словото и свободна преса; свобода на религията и богослужението; свобода на събранията и право на петиции; правото на хората да бъдат сигурни в домовете си и свободни от неоснователно претърсване и изземване, както и от произволен арест и наказание."

Каква е тежестта на речта на Владимир Зеленски пред Конгреса на САЩ?

2. Мартин Лутър Кинг, "Имам една мечта", 1963 г.

Продължаваме с една от най-разпознаваемите речи на XX век - "Имам една мечта" на Мартин Лутър Кинг младши от 1963 г.

"Мечтая един ден тази нация да се издигне и да живее според истинското значение на своето верую: „Ние приемаме тази истина за даденост: всички хора са създадени равни“.

Кои са 10-те най-опасни пътища в Европа (снимки)

3. Емелин Панкхърст, "Свобода или смърт", 1913 г.

Великите речи имат навика да се свързват с времена на размирици. Борбата за избирателни права на жените е изпъстрена с мощни речи, осъждащи неравенството - ето една от най-известните на Емелин Панкхърст от 1913 г., "Свобода или смърт".

"Човешкият живот за нас е свещен, но ние казваме, че ако трябва да се жертва някакъв живот, той ще бъде нашият; няма да го направим сами, но ще поставим врага в положение, в което ще трябва да избира между това да ни даде свобода или да ни даде смърт."

10 факта за Белоградчишките скали, които не само Илон Мъск не знае

4. Харолд Макмилан, "Вятърът на промяната", 1960 г.

Понякога мястото на речта подчертава нейното въздействие. Тук Харолд Макмилан се обръща към южноафриканския парламент по повод расовата дискриминация и робството в речта си "Вятърът на промяната" от 1960 г.

"Вятърът на промяната духа на този континент и независимо дали ни харесва, или не, това нарастване на националното съзнание е политически факт. Всички ние трябва да го приемем като факт и националните ни политики трябва да се съобразяват с него."

15 градчета в Европа, в които ще се влюбите

5. Нелсън Мандела, "Готов съм да умра", 1964 г.

Четири години по-късно, през 1964 г., в същата страна Нелсън Мандела е съден по обвинение в саботаж и произнася следната реч от подсъдимата скамейка:

"През целия си живот съм се посветил на борбата на африканския народ. Борил съм се срещу господството на белите и срещу господството на черните. Пазех идеала за демократично и свободно общество, в което всички хора живеят заедно в хармония и с равни възможности. Това е идеал, за който се надявам да живея и да постигна. Но ако се наложи, това е идеал, за който съм готов да умра."

10-те най-красиви плажа в Италия за 2022 година (снимки)

6. Ели Визел, "Опасностите на безразличието"

Ето как Ели Визел, оцелял от Холокоста, се обръща към президента Клинтън през 1999 г. и говори за "Опасностите на безразличието". Днес тази реч има изключителна тежест в контекста на руската агресия в Украйна.

"Безразличието не предизвиква отговор. Безразличието не е отговор. Безразличието не е начало, то е край. И затова безразличието винаги е приятел на врага, защото е от полза за агресора - никога за неговата жертва, чиято болка се засилва, когато се чувства забравена. Политическият затворник в килията си, гладните деца, бездомните бежанци - да не откликнем на тежкото им положение, да не облекчим самотата им, като им предложим искрица надежда, означава да ги изхвърлим от човешката памет. И отричайки тяхната човечност, ние предаваме своята собствена."

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм