От днес, 1 декември, до 29 февруари центърът на София вече ще е затворен за най-замърсяващите автомобили. Това е мярка, която ще засегне много жители и гости на столицата. В определения премиметър не следва да бъдат допускани бензинови автомобили, произведени преди 1996 година, тоест, навършили 27 години, и дизели с първа регистрация преди 2002 година.
“По целия периметър на тази зона има поставени знаци, които уведомяват водачите когато навлизат в нея и съответно когато излизат, има поставени камери, които снимат регистрационните номера на автомобилите и след което този регистрационен номер се връзва със съответната еко категория, за да се види дали колата е нарушител, или не. Санкциите, съгласно закона за чистотата на въздуха и за частни лица, са от 50 до 500 лева“, обясни преди дни в “Кой говори” архитект Елица Панайотова, координатор на проект Зелена София.
По въпроса за гратисния период и за живущите в зоната арх. Панайотова обясни:
„Това, което написаха в страницата на общината, е, че при първо влизане няма да има наказание, но при повторно вече нарушение ще се налагат санкциите. Тоест, ако утре някой мине през зоната, защото е твърде възможно и много хора да не знаят, независимо от знаци, всичко останално и тази кампания, която се опитаме да направим, едно минаване имаме безплатно“, допълни тя. Хората, които живеят в малкия ринг, са изключени от това ограничение и забрана. Това, което те трябва да направят, е да се свържат с Центъра за градска мобилност, за да може да имат съответния стикер, който им позволява да влизат в зоната. Тези, които живеят в синя зона и имат стикер за синята зона, няма да имат нужда от допълнителен стикер. Но тези, които нямат, защото имат гараж промерно, трябва да получат стикер за влизане. Също така изключение има и за хората с увреждания, които могат да регистрират до два автомобила, с които да влизат в зоната.“
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts