Със започването на заседанието конституционната комисия се концентрира върху обхвата на проекта за изменение и допълнение на конституцията, който беше депозиран преди 4 месеца. Отхвърлени бяха предложения на „Възраждане”, които не бяха свързани с досега обсъждани теми за промени.
Изменението за двойно гражданство на депутатите събуди въпроси относно това защо и магистрати да не могат да притежават такова. Според министъра на правосъдието Атанас Славов целта е да се даде шанс на българите извън България да участват в политиката. В крайна сметка предложението беше гласувано с 5 гласа за и 4 против без въздържали се. Комисията прие и предложението парламентът да не се разпуска при невъзможност за съставяне на редовен кабинет, а да заседава до нови избори.
Приет беше и текст как да се избират членове на регулаторите от парламента. Той гласи, че Народното събрание спазва принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост при избора на членове на органи, които изцяло или частично се попълват от него, за да гарантира тяхната независимост. Решенията за избор се приемат с мнозинство две трети от всички народни представители, когато това е предвидено със закон.
Гласуването на предложението за кой може да бъде избиран и назначаван за служебен премиер от президента беше отложено, поради опасност от смесване на изпълнителната и съдебната власт.
Отложи се и гласуването за методическите указания на главния прокурор заради нужда от допълнително обсъждане. Заседанието на конституционната комисия продължава. Очаква се текстовете с новите предложения да влязат за разглеждане и в зала във вторник.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts