Борбата с ХИВ в България изостава. Профилактичните терапии са скъпи и труднодостъпни у нас, а в същото време те са изключително ефективни методи за защита от ХИВ, заяви пред Дарик радио Явор Конов от фондация „Айвър”.
По информация на здравното министерство 228 са положителните тестове за ХИВ у нас през първите десет месеца на миналата година от общо над 277 хиляди изследвани лица. Близо 91% от новорегистрираните с ХИВ са се заразили по сексуален път, а съотношението на инфектираните мъже и жени е 4:1.
Прави впечатление, че носители на ХИВ има не само в големите градове, но и в малки населени места, а това означава, че хората все по-малко се притесняват да се изследват, коментира още той.
Страната ни е една от малкото държави в Европа, в които т. нар. ПрЕП терапия, или пре-експозиционна профилактика не се предоставя безплатно, казва Явор Конов, председател на фондация Айвър и обясни каква е тя.
По думите му, това важи и за пост-експозиционната профилактика, която се прилага до 72 часа след рисковото поведение и също е силно ефективна.
Поддържащото лечение на ХИВ се извършва в 5 клиники у нас – в София, Пловдив, Стара Загора, Варна и Плевен, и през първата година всеки новозаразен трябва да пътува до една от тях всеки месец, само, за да вземе рецепта за лекарствата си.
Хората, живеещи с ХИВ, които се придържат към своята терапия, живеят толкова дълго и продуктивно, колкото и останалите, припомни Явор Конов, а до три месеца след началото на лечението, вече не предават вируса.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts